Ukrayna Ankara Büyükelçiliğinde 28 Haziran Ukrayna Anayasa Günü kutlandı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Haziran 2022, 23:05
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Haziran 2022, 23:05

Ayyıldız Huri Kaptan/QHA Ankara

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliğinde, Ukrayna’nın bağımsızlığının simgesi olan ilk anayasanın kabul edilişinin 26’ncı yıl dönümü kutlandı. Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar’ın ve pek çok kişinin katılımıyla gerçekleşen programda, 26 Haziran Kırım Tatar Bayrak Günü anmasına da yer verildi. Ukrayna-Rusya savaşının başlangıcından bu yana Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliğine bizzat gelerek çeşitli yardımlarda bulunan gönüllülere teşekkür mahiyetinde ödül takdim edildi.

Ukrayna’nın bağımsızlığının simgesi olan ilk anayasanın kabulünün 26’ncı yıl dönümünü kaydediliyor. Ukrayna bağımsızlığının simgesi olan ilk anayasanın kabul edilişinin yıl dönümü her yıl Ukrayna Anayasa Günü olarak kutlanıyor. Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliğinde bugün 28 Haziran Ukrayna Anayasa Günü dolayısıyla program düzenlendi. Programa; Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Ukrayna Büyükelçiliği Müsteşarı Denis Zolotaryov ile Ukrayna Büyükelçiliği yetkilileri, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, Ukrayna Derneği Başkanı Dr. Yuliya Biletska Mimaroğlu ve 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna Büyükelçiliğine bizzat gelerek çeşitli yardımlarda bulunan gönüllüler ile pek çok kişi katıldı.

Program kapsamında, 26 Haziran Kırım Tatar Bayrak Günü anmasına da yer verildi. Diğer yandan programda, Rusya’nın Ukrayna’ya tam kapsamlı savaş açtığı 24 Şubat 2022 tarihinden bu yana Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliğine bizzat gelerek çeşitli yardımlarda bulunan gönüllülere ödül takdimi gerçekleştirildi. Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, buradaki konuşmasında Ukrayna Anayasa Günü dolayısıyla katılımcılarla bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek sözlerine başladı. Büyükelçi Bodnar, şunları kaydetti:

“Biliyorsunuz ki çok korkunç bir savaş içerisindeyiz. Ve kesinlikle bir kutlama havası ve neşesi bizde de yok. Bizim asıl amacımız her şeyden önce sizlere teşekkür etmek. Savaşın başından bu yana siz hep yanımızdaydınız, bize yardım etmek için elinizden geleni yapıyordunuz. Burada bulunan arkadaşlarımızın çoğu, büyükelçilik binamızda yaşıyordu neredeyse. Ve biz kendi tarafımızdan teşekkür etmekle kalmayıp aynı zamanda Kıyiv’e de teşekkür amacıyla gerekli işlemleri başlatmak için başvuruda bulunduk. Ukrayna’dan gelecek olan nişanlar gelene kadar biz de teşekkür etmek istedik. Bunlar; sembolik ve küçük aynı zamanda savaş döneminde çok aktüel ve gündemde olan hediyeler.”

“KIRIM TATAR BAYRAĞI DİRENİŞİN VE ÖZGÜRLÜĞÜN SEMBOLÜDÜR”

Öncelikle bugün sadece Anayasa Günü’nü değil aynı zamanda Kırım Tatar Bayrak Günü’nü de kutlamak istediklerini belirten Bodnar, sözlerini şu ifadelerle sürdürdü:

“26 Haziran tarihinde Kırım Tatarları bayrak gününü kutluyor. Biz de elçilik olarak bu günü kutladık. Büyükelçilik binamızın önünde Kırım Tatar bayrağını göndere çektik. Bugün Kırım Tatar bayrağı aynı Ukrayna bayrağı gibi direnişin ve özgürlüğün sembolüdür.

“SAVAŞIN SONUNDA KIRIM’DA, KIRIM TATAR VE UKRAYNA BAYRAĞI DALGALANACAK”

2014’te Kırım’ın işgaliyle başlayan süreçte Kırım Tatarları, kendi topraklarında işgale direniş gösteriyorlar. Bayraklarını taşıyan insanlar takip ediliyor ve Rus işgalciler yüzünden zulme maruz kalıyor. Aynı zamanda bu bayrak, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin bir birliğinin de sembolüdür. Onlar da en az bizim kadar düşmana karşı savaşıyorlar. Bu savaşın sonucu olarak işgalden kurtulan Akmescit (Simferepol) ve Kırım’ın diğer şehirlerinin üzerinde Ukrayna ve Kırım Tatar bayrağının dalgalanacağına inanıyorum.

Bodnar, Anayasa Günü’ne ilişkin ise, “Ve tabii ki bizim Anayasa Günü’müzden de bahsetmek isterim. Anayasa, her devletin temelidir. Savaş başlamadan önce biz bu anayasayı hukuki bir metin olarak kabul ediyorduk, görüyorduk. Ancak bu savaşla birlikte bu anayasa, aynı zamanda bizim ülkemizi savunabileceğimizin, savaşa girebileceğimizin, mücadele edebileceğimizin de temeli olmuştur. Ve bugünü, şu fikirlerle kaydediyoruz: Bu anayasanın, bizim demokratik ve Avrupa ülkeleri gibi gelişmemize yardımcı olacağına inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’DEKİ UKRAYNA GÖNÜLLÜLERİNE ÖDÜL TAKDİMİ

Savaşın başından bu yana Ukrayna ve Ukrayna halkı için elinden gelen yardımı yapan tüm gönüllülere gösterdikleri şahsi çabaları için teşekkür eden büyükelçi, “Bugün bu fırsattan istifaden 24 Şubat gecesinden başlayıp bu güne kadar bize yardımcı olan gönüllülerimize teşekkür etmek istiyorum.” diyerek gönüllülere hediyelerini takdim etti.