Rüstem Umerov, Ukrayna ile Rusya heyetleri arasında İstanbul’daki müzakereleri QHA’ya değerlendirdi

Multimedya
qha muhabir
01 Nisan 2022, 21:24
qha muhabir
01 Nisan 2022, 21:24

Türkiye’nin diplomatik çabaları sonucu Ukrayna ile Rusya heyetleri, 29 Mart 2022 tarihinde müzakere için İstanbul’da bir araya geldi. Ukrayna müzakere heyetinde yer alan Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, Kırım Haber Ajansına (QHA) iki ülke arasında yapılan toplantı ve savaş sürecini değerlendirdi. Umerov, müzakerelerin İstanbul’a alınmasının Ukrayna için bir zafer olduğunu belirtti.

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, İstanbul’da ev sahipliği yaptığı müzakere heyetinin görüşmelerini sonuçlarını Kırım Haber Ajansına (QHA) anlattı. Umerov, savaşın 36. günü olduğuna dikkat çekerek, “Müzakere için savaşın ilk gününden bu yana Ukrayna olarak İstanbul’da veya Ankara’da yapılması taraftarıydık. Ancak Rusya çok geç razı oldu. Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Aganın da dediği gibi Belarus bizim için sakıncalıydı. Heyetimiz için bu büyük bir başarıdır” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, müzakerelerde Birleşmiş Milletler (BM) daimi üyelerinin yanında Türkiye ve Almanya’nın da sürece müdahil olma noktasında olumlu baktığını ve sürecin devam ettiğini vurguladı. Umerov, “Diplomatik ve politik olarak BM Daimi Güvenlik Konseyi Temsilcileri bizleri destekliyor. Bazı ülkeler arasında Büyük Britanya malumatlarımızı inceleyecek, Fransa incelemeye başladı. Almanya ise inceleyeceğini bildirdi. Türkiye ise, zaten destekliyor” değerlendirmesini yaptı.

Kırım Tatarlarının işgal altındaki Kırım’da zorla Rus ordusuna alınmasına ilişkin Umerov, “Kırım Tatarlarının Ukrayna ordusuna karşı savaşmaması gerekiyor” diye konuştu.