Kırım'da düzenlenen Canlı Ses yarışmasının kazananları belli oldu

Haberler
Anife Bilal
19 Ocak 2020, 19:54
Anife Bilal
19 Ocak 2020, 19:54

Rus işgali altındaki Kırım’da her yıl düzenlenen Canlı Ses çocuk yetenek yarışmasının bir final konseri daha düzenlendi.

Akmescit’te 18 Ocak 2020 tarihinde düzenlenen konser sırasında Canlı Ses 2019’un galipleri seçildi. Kırım’da 11 bir yıldır düzenlenen yarışmaya yarımadanın çeşitli köy ve kasabalarında yaşayan halk oyun ve şarkılarına meraklı 5 ile 16 yaş arasındaki çocuklar katılarak kendi marifetlerini sergiliyorlar.

Yarışmayı organize eden QARADENIZ PRODUCTION (Karadeniz Prodüksiyon) şirketi ve organizasyona maddi destek olan bir dizi şirket ve iş insanlarının amacının gençlere halk kültürü, sevgi ve saygı aşılamak, geleceğin halk yıldızları ortaya çıkarmak olduğu ifade ediliyor.

 YÜZLERCE KATILIMCI ARASINDAN SEÇİLDİLER

Yıl boyunca yüzlerce katılımcı arasında seçilen yarışmacılar Canlı Ses final konserinde marifetlerini sergiledi.

Yarışmaya Kırım Tatar erkek ve kızları dışında Kırım Tatar dilini bilen, Kırım Tatar şarkı ve halk danslarına saygı gösteren diğer milletlerin mensupları da katılabildi. Örneğin 12 yaşındaki Canköylü Aksinya Bidanova dört yıldan beri eski Kırım Tatar halk türküleriyle yarışmaya katılıyor.

Ünlü Kırım Tatar sanatçılardan oluşan Kırım Ansambli Yöneticisi Server Kakura başkanlığındaki jüri heyeti yarışmaya katılan çocukları değerlendirdi.

Beş saat süren final konseri sonucunda 12 çocuk birinci, ikinci ve üçüncü seçildi. Ayrıca bir yarışmacıya “Halk Sevgisini Kazanan Yarışmacı” ve bir yarışmacıya da “Crimean Tatars Yıldızı” ödülleri verildi.

Küçük yaşlar arasında  birinciliği; şarkıda 12 yaşındaki Şevket Süleymenov, halk oyunlarda ise 13 yaşındaki Aliye Cigitova elde etti. Büyükler arasında ise birinciliği; şarkıda 14 yaşındaki Timur Fahriyev, halk oyunlarda 16 yaşındaki Edem Nabiyev kazandı.