Zelenskiy: Ukrayna, Kırım Tatarlarının haklarını yerli halk olarak geri kazandırmalı

Haberler
Anife Bilal
10 Ağustos 2020, 10:55
Anife Bilal
10 Ağustos 2020, 10:55

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, Ukrayna’da yerli halkların ve Kırım Tatarlarının statüsüne ilişkin yasal tanım ile ilgili işlemlerin tamamlanması gerektiğini ifade etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy’in 9 Ağustos Dünya Yerli Halklar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, ülkede yerli halkların ve Kırım Tatar halkının statüsünün, yasal düzeyde tanımlanması yönünde çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Bu sorunun çözümü çok gecikti ve nihayet buna bir son vermeliyiz. Bu dayanışma bayramını özgür Bahçesaray ve Kırım’da kutlayacağımızı kesinlikle söyleyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

KIRIM TATARLARININ HAKLARI ÖNEM KAZANDI

Rusya Kırım’ı işgal ettikten sonra, Kırım Tatar halkının özel statüsünün yasal olarak tanımlanması konusunun daha büyük önem kazandığı kaydedilen açıklamada, “Bu yüzden şu an hepimizin ortak amacı; Kırım Tatar halkının haklarını savunmak, tarihi anavatanları Kırım’da tam olarak gelişmeyen halkın dilini, kültürünü ve kimliğini korumaktır.” denildi. Ayrıca Zelenskiy, Ukrayna’nın Kırım Tatar halkının haklarını yerli halk olarak geri kazanmak için elinden gelen her şeyi yapması gerektiğini vurguladı.

9 AĞUSTOS DÜNYA YERLİ HALKLAR GÜNÜ

Dünya Yerli Halklar Günü, Birleşmiş Milletler’in (BM) kararı üzerine 1995 yılından itibaren 9 Ağustos tarihinde kaydediliyor. 

İlk kez 9 Ağustos 1982 tarihinde Birleşmiş Milletler’in (BM) yerli halkların haklarını korumaya yönelik komisyonu bir araya gelerek çalışmalarına başladı. Bu gün, Ukrayna’da ilk kez 2016 tarihinde kutlanmıştı.

UNESCO verilerine göre günümüzde dünyanın 70 ülkesinde, 5 binden fazla etnik dilde konuşan ve kültürel geleneklerine bağlı kalan yaklaşık 300 milyon yerli halk temsilcisi ikamet ediyor. Günümüzde mühim bir kısmı ana vatanları Kırım yarımadasında Rus işgali altında yaşayan, işgalcilerin sistematik baskı politikalarının hedefi olan Kırım Tatarları da, söz konusu yerli halklardan biri.