Ukraynalı uzman: Azerbaycan, Rus baskısı nedeniyle Kırım platformuna katılmadı

Güncel
Anife Bilal
28 Ekim 2021, 16:12
Anife Bilal
28 Ekim 2021, 16:12

Azerbaycan, Kırım’ı Rus işgalinden kurtarmak amacıyla uluslararası çabaları birleştirmek adına başlatılan Kırım Platformu girişimine katılım göstermedi. Azerbaycan’ın Kırım Platformuna yönelik tutumunu değerlendiren Ulusal Stratejik Araştırmalar Enstitüsü uzmanı Mıkola Zamikula, Azerbaycan’ın Rusya’nın baskısından dolayı platforma katılmadığını ifade etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren Ulusal Stratejik Araştırmalar Enstitüsü uluslararası ilişkiler ve dış politika uzmanı Mıkola Zamikula, Azerbaycan’ın Kırım Platformuna katılmamasının nedenlerini Kırım Haber Ajansına değerlendirdi. Uzman Zamikula, “Bakü, Rus faktörünü hesaba katmak zorunda kalıyor. Kırım Platformuna katılmama kararı, Rus etkisinin sonucudur.” ifadelerini kullandı.

AZERBAYCAN’IN KIRIM PLATFORMUNA KATILMAMASI, UKRAYNA İLE ORTAKLIĞINI ETKİLEMİYOR

Diğer yandan Azerbaycan’ın Kırım Platformuna katılmaması gibi tutumların, Bakü ve Kıyiv arasındaki ortaklık ve yakın işbirliği politikasının reddedildiğini göstermediğini belirten uzman, “Azerbaycan, Karabağ konusunda sonuçsuz kalan müzakerelerin deneyimlerinden ders almıştır. Onların durumunda belirleyici argüman askeri güç oldu. Azerbaycan’ın Rus baskısı nedeniyle Kırım Platformuna katılmaması ortaklığımızın derinliğini etkilemiyor.” dedi.

Ukrayna’daki Azerbaycan diasporası, Azerbaycan yönetimini, Kırım Platformu Açılış Zirvesine destek vermeye davet etmişti.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformunun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenen açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başladı.