Ukrayna Parlamentosu, Mart ayında Kırım oturumları düzenleyecek

Güncel
Elvina Khalilova
06 Şubat 2020, 11:33
Elvina Khalilova
06 Şubat 2020, 11:33

Ukrayna Parlamentosu (Verhovna Rada), 18 Mart 2020 tarihinde Kırım’ın işgalinin sonlanması ve Ukrayna’ya yeniden entegrasyonu stratejisinin konuşulacağı bir oturum düzenleyecek.

Parlamentoda, bu yasa tasarısının kabul edilmesi için 343 milletvekili oy verdi. Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi, Ukrayna Parlamentosu Ses (Golos) Partisi Milletvekili Rüstem Umerov, konuyla ilgili sosyal medya hesabından şunları söyledi:

“Ukrayna Parlamentosu 18 Mart  2020 tarihinde ‘Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehrinin geçici işgalinin kaldırılması ve Ukrayna’ya yeniden entegrasyon stratejisi’ konusunda parlamento oturumları düzenlenmesini kabul etti. Yasa tasarısının kabul edilmesi için 378 milletvekilinden 343’u ‘evet’ oyu kullandı. Oylamaya katılan hiçbir milletvekili aksi yönde oy kullanmadı. Teşekkür ederim meslektaşlarım!”

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korineviç ise, bu parlamento oturumlarının amacının, Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar(Sivastopol) şehrinin geçici işgalini sonlandırma ve yeniden entegrasyonu için devlet politikasının vizyonu, ilkeleri ve yaklaşımlarının müzakere edilmesi olduğunu vurguladı.

UKRAYNA PARLAMENTOSUNDAKİ KIRIM OTURUMLARI, 2016 YILINDAN SONRA BİR İLK OLACAK

Korineviç, konuyla ilgili açıklamasında “Ukrayna hükumeti, Ukrayna Savunma Bakanlığı, Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Temsilciliği, Ukrayna İşgal Edilen Bölgelerden ve İç Mültecilerden Sorumlu Bakanlık ve sivil teşkilatlar tarafından teklifler sunulacaktır.” ifadelerini kullandı. Yaklaşan oturumlar, 2016 yılından bu yana Ukrayna Parlamentosunda ilk kez Kırım’ın konuşulduğu oturumlar olacak.