Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi: İşgalcilerin, Ukrayna vatandaşlarına yönelik baskı politikası devam ediyor

Haberler
Anife Bilal
09 Haziran 2021, 19:24
Anife Bilal
09 Haziran 2021, 19:24

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmıla Denisova, işgalci mahkemenin Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov hakkında aldığı kararı kınadı. Denisova, işgalcilerin Ukrayna vatandaşlarına yönelik baskı politikasını devam ettirdiğini vurguladı. 

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi Lyudmıla Denisova, işgalci mahkemenin Kırım Tatar aktivist, eski siyasi tutsak Edem Bekirov hakkında aldığı kararı yorumladı. İşgalcilerin kararını kınayan İnsan Hakları Yetkilisi, “Edem Bekirov’un yargılama sürecini, işgalci devletin Ukrayna vatandaşlarına karşı yürüttüğü siyasi baskı politikasının devamı olarak görüyorum. Rus yetkililerin yasa dışı eylemlerini kınıyorum.” diye belirtti.

RUSYA’YA YÖNELİK BASKI DEVAM ETMELİ

Bunun dışında Denisova uluslararası arası toplumdan Rusya’ya yönelik baskının devam ettirilmesi gerektiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Uluslararası toplumu, Ukrayna vatandaşlarına uygulanan siyasi baskıları durdurmak ve Rusya ile işgal altındaki Kırım, Donetsk ve Lugansk bölgelerinde yasa dışı olarak alıkonulan Ukrayna vatandaşlarının serbest bırakılmasını sağlamak için Rusya’ya uygulanan baskıyı devam etmeye davet ediyorum.”

BEKİROV’A 7 YIL HAPİS CEZASI

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Akmescit kentindeki sözde Merkez Bölgesi Mahkemesi, Eylül 2019’da Ukrayna ile Rusya arasındaki esir değişimi neticesinde serbest bırakılan Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov hakkında aldığı kararı bugün açıkladı. Sözde mahkeme gıyaben yargılanan Bekirov’u 7 yıl hapis cezası ve 150 bin ruble para cezasına çarptırdı.

EDEM BEKİROV DAVASI

Herson bölgesindeki Novoaleksiyivka kasabasında ikamet eden 1961 doğumlu Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov, işgal edilen Kırım’da yaşayan annesini ziyaret etmek için 12 Aralık 2018 tarihinde yarımadaya Çongar kontrol noktasından giriş yaptığı sırada Rus işgalci görevlileri tarafından alıkonulmuştu.

Kalp hastası olan ve sağ ayağı olmadığı için protez bacak kullanan Bekirov’un saat 08.30 civarında gözaltına alındığı bildirilmişti. Günde 16 hap alması gereken Bekirov’dan akşam saatlerine kadar haber alınamamıştı. Daha sonra Bekirov, eşini arayarak kendisinin Akmescit’teki FSB şubesinde tutulduğunu ifade etmişti.

13 Aralık 2018 tarihinde, Kırım’da bulunan Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov hakkında tutuklama kararı almıştı. FSB’nin sözde Kırım Müdürlüğünün 20 Aralık 2018 tarihinde, Edem Bekirov’a sözde “resmi” suçlama yönelterek, onu Rusya Ceza Kanununun 222. maddesinin 2. fıkrası ve 222.1. maddesinin 2. fıkrası uyarınca yasa dışı silah kaçakçılığı ve patlayıcı maddeleri yasa dışı satın alma, depolama veya bir başkasına temin etmekle suçladığı aktarılmıştı.

Bekirov, Ukrayna ve Rusya arasındaki esir değişimi kapsamında 7 Eylül 2019 günü özgürlüğüne kavuşmuştu.