Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Komitesinden yerli halklar yasa tasarısına yeşil ışık

Haberler
Anife Bilal
16 Haziran 2021, 17:46
Anife Bilal
16 Haziran 2021, 17:46

Ukrayna, yerli halklar ile ilgili yasa tasarısının onaylanmasına bir adım daha yaklaştı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın 18 Mayıs 2021 tarihinde parlamentoya sunduğu “Ukrayna’nın Yerli Halklarına Dair” başlıklı yasa tasarısının Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Komitesi tarafından onaylandığı bildirildi.

Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi Rüstem Umerov, yaptığı açıklamada Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Komitesinin “Ukrayna’nın Yerli Halklarına Dair” başlıklı yasa tasarısını oy birliğiyle onayladığını duyurdu. Ukrayna için söz konusu yasanın kabul edilmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Umerov, “Umarım, yerli halklara dair yasa tasarısı en kısa zamanda parlamento tarafından kabul edilecektir.” ifadelerini kullandı.

YASA TASARISININ KABUL EDİLMESİ KIRIM’DA YAŞAYANLAR İÇİN GÜÇLÜ BİR SİNYAL OLACAK”

Umerov, dün, Ukrayna Parlamentosu Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, “Yerli halklara yönelik yasa tasarısının kabul edilmesi, Kırım’da yaşayanlar için güçlü bir sinyal olacak. Ukrayna’nın vatandaşlarının haklarını korumak ve topraklarını geri almak için her gün savaşmaya devam ettiğini gösterecek.” diye vurgulamıştı.

UKRAYNA’DA YERLİ HALKLAR YASA TASARISI PARLAMENTOYA SUNULDU

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 18 Mayıs 2021 tarihinde yaptığı açıklamada “Ukrayna’nın Yerli Haklarına Dair” başlıklı yasa tasarısını onaylanması için Ukrayna Parlamentosuna sunduğunu bildirdi. Zelenskıy, “Kısa bir süre içinde milletvekilleri, Kırım Tatar halkının statüsü de dahil olmak üzere Ukrayna’nın yerli halkların statüsüne dair yasa tasarısını inceleyerek kabul edeceklerinden ve 30 yıldır, önceki dönem Parlamentoları ve önceki Cumhurbaşkanlarının ertelediği işi nihayet bitireceğinden eminim.” şeklinde belirtti.

KTMM VE KIRIM TATAR MİLLİ KURULTAYI HALKIN TEMSİL ORGANI OLARAK TANINACAK

Söz konusu yasa tasarısı ile Kırım Tatarları, Karaylar ve Kırımçaklar Ukrayna’nın yerli halkları olarak tanınıyor. Parlamentonun ilgili yasa tasarısını kabul etmesinden sonra Kırım Tatar Milli Kurultayı ve Kırım Tatar Milli Meclisinin Ukrayna Bakanlar Kurulu tarafından Kırım Tatarlarının resmi temsil organı olarak tanınması bekleniyor.