Ukrayna, Kırım’ın işgalci yönetimi ile iş birliği yapan Avusturyalı şirkete karşı yaptırım uygulayacak

Haberler
Anife Bilal
07 Aralık 2020, 14:17
Anife Bilal
07 Aralık 2020, 14:17

Ukrayna, uluslararası yaptırımlara rağmen Rus işgali altındaki Kırım’da inşa edilecek opera binasını tasarlayan Coop Himmelb(l)au isimli Avusturyalı mimarlık şirketine ve yönetimine yönelik yaptırım uygulanacağını bildirdi. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Yaptırım Politikası Sorumlu Temsilcisi Makeyev, konu ile ilgili “Ukrayna egemenliğinin açık bir şekilde hiçe sayılmasına müsamaha göstermeyeceğiz.” diye konuştu.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Yaptırım Politikası Sorumlu Temsilcisi Oleksiy Makeyev, 5 Aralık 2020 tarihinde yaptığı yazılı açıklamada, Ukrayna’nın, işgalcilerin Akyar’da inşa etmeyi planladığı opera binasını tasarlayan Avusturyalı şirkete ve onun yöneticilerine karşı yaptırım uygulayacağını ve uluslararası ortaklarına da şirkete yaptırım uygulama çağrısında bulunacağını ifade etti.

“UKRAYNA EGEMENLİĞİNİN AÇIK BİR ŞEKİLDE HİÇE SAYILMASINA MÜSAMAHA GÖSTERMEYECEĞİZ”

Makeyev, şirketin uluslararası anlamda ciddi kayıplara uğrayacağını belirterek, “Ukrayna egemenliğinin açık bir şekilde hiçe sayılmasına ve Rus işgalci yönetimiyle iş birliği yapılmasına müsamaha göstermeyeceğiz. Ukrayna’ya girişleri yasaklanacak ve bu şirketin uluslararası itibarı ciddi kayıplara uğrayacak. Bundan sonra bu şirketin ismi, işgalci devlete uluslararası suçu işleme yardımıyla ilişkilendirilecek.” dedi.

ŞİRKETİN YASA DIŞI FAALİYETLERİ İLE İLGİLİ AB’YE BİLGİ VERİLECEK

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Yaptırım Politikası Sorumlu Temsilcisi, işgalcilerle iş birliği yapan şirkete yaptırım uygulamak için Ukrayna’nın gerekli prosedürleri çoktan başlattığını belirterek Ukrayna tarafının ayrıca şirketin yasa dışı faaliyetleri hakkında AB ve ABD’ye ayrıntılı bilgi vereceğini vurguladı.

KIRIM SAVCILIĞI YARGILAMA SÜRECİ BAŞLATTI

Bununla birlikte Makeyev, Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) Savcılığının, Avusturyalı mimarlık şirketi Coop Himmelb(l)au’ya yönelik yargılama süreci başlattığını bildirdi.