Ukrayna, Kırım’da gazetecilere karşı işlenen ihlallerle ilgili 22 soruşturma yürütüyor

Haberler
Anife Bilal
02 Haziran 2021, 20:39
Anife Bilal
02 Haziran 2021, 20:39

Ukrayna, işgal altındaki Kırım’da bağımsız gazetecilere karşı işlenen suçları soruşturmaya ve suçluları tespit etmeye sürdürüyor. Ukrayna’ya bağlı Kırım Savcılığının, Kırım’da gazetecilerin haklarının ihlal edilmesine ilişkin 22 soruşturma yürüttüğü bildirildi.

Ukrayna’ya bağlı Kırım Savcılığı basın servisinden bugün yapılan açıklamada, Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcısı İgor Ponoçovnıy’in basın temsilcileriyle bir araya geldiği bildirildi. Toplantıda işgal edilen Kırım’daki basın özgürlüğü durumu ele alındı. Toplantıda konuşan Kırım Savcısı Ponoçovnıy, “Kırım Özerk Cumhuriyetinin kolluk kuvvetleri, Kırım’da gazetecilerin ve diğer medya temsilcilerinin haklarının ihlaline ilişkin 42 vaka ile ilgili 22 soruşturma yürütüyor. Şimdiye kadar 13 şahsa suçlama yöneltildi; bunlar arasında sözde hakimler, eski SBU (Ukrayna Güvenlik Servisi) görevlileri ve sözde Kırım Milisi yasa dışı silahlı grubunun üyeleri yer alıyor.” ifadelerini kullandı.

BÖLÜMLERARASI BİR GRUP OLUŞTURULDU

Ayrıca açıklamada, gazetecilere karşı işlenen suçların önlenmesi ve tespit edilmesi için Kırım Özerk Cumhuriyeti kollu kuvveti kurumları arasında etkileşimini sağlayacak bölümler arası bir grubun oluşturulduğunu bildirildi. Bilindiği gibi, insan hakları savunucularının verilerine göre, işgalden sonra Rusya zorunlu yeniden tescil ettirme yoluyla Kırım’daki basın kuruluşları sayısını yaklaşık 3 binden 200’e kadar indirdi.