Ukrayna Etnik Politika ve Vicdan Özgürlüğü Servisi Başkanı: Kıyiv ve Herson’da Ukraince ve Kırım Tatarca eğitim veren okullar oluşturulmalı

Eğitim
Anife Bilal
30 Eylül 2021, 12:16
Anife Bilal
30 Eylül 2021, 12:16

Ukrayna Etnik Politika ve Vicdan Özgürlüğü Servisi Başkanı Olena Bogdan, Ukrayna’da Kırım Tatarlarının yoğun olarak yaşadığı bölgelerde, Ukrain dilinde eğitimin yanı sıra Kırım Tatar dilinde de eğitim veren okulların açılması gerektiğini ifade etti.

Kıyiv’de düzenlenen uluslararası Terra Ucrania Forumu çerçevesinde, 26 Eylül’de “Kırım Tatarlarının Geleneksel Kültürünün İşgal ve Sürgün Koşullarında Korunması” konulu tartışma paneli düzenlendi. Panelde konuşan Ukrayna Etnik Politika ve Vicdan Özgürlüğü Servisi Başkanı Olena Bogdan, Ukrayna anakarasında Kırım Tatarlarının yoğun olarak yaşadığı yerleşim yerlerinde Kırım Tatarca eğitimin verilmesi gerektiğini belirtirken şu ifadeleri kullandı:

Ukraince ve Kırım Tatarca eğitimin verildiği okullar şu an Kırım Tatarlarının yoğun olarak yaşadığı yerlerde oluşturulmalı. En azından Herson ve Kıyiv’de bunlar yapılabilir, diğer yerleşim yerlerinde de bu olanak değerlendirilebilir.”

Bilindiği gibi, Kıyiv’de düzenlenen uluslararası Terra Ucrania Forumu çerçevesinde, 26 Eylül 2021’de Kırım Tatar halkının kültürünün korunmasına ilişkin oturum düzenlenmişti. Panelden sonra Kırım Evi Kültür Müzesi ve Ukrayna Yerel Mimarisi ve Yaşamı Müzesi tarafından hazırlanan “Kırım Tatar Konağının İnşaatı” projesinin tanıtımı yapıldı.