Ukrayna Dışişleri Bakanından, AB'ye Rusya’ya uygulanan yaptırımları arttırma çağrısı

Haberler
Elvina Khalilova
01 Ağustos 2020, 17:38
Elvina Khalilova
01 Ağustos 2020, 17:38

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Rusya uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmediği için Avrupa Birliği’ni (AB) yaptırımları arttırmaya davet etti. 

AB diplomatik misyon başkanları ile 31 Temmuz tarihindeki görüşmesi sırasında Kuleba, Rusya’ya yönelik politik baskı ve uygulanan yaptırımların hayli önemli olduğunu vurguladı. 

Ukrayna Dışişleri Bakanlığının konuyla ilgili açıklamasında, “Dmıtro Kuleba, Avrupa Birliği’ne Kırım yaptırımlar paketi için teşekkürlerini sunarken, Kırım’ın işgalini devam ettirdiği ve işgalci devlet olarak uluslararası kanunlara göre yükümlülüklerini yerine getirmediği için Rusya’ya yönelik uluslararası yaptırımların arttırılması gerektiğini vurguladı. Bakan özellikle, Rusya ve işgal edilen Kırım arasında tren seferlerinin başlatılması ve yarımadada yasa dışı seçimler düzenlenmesi ile ilgili konuları da dile getirdi.” ifadelerine yer verildi.

Görüşme sırasında bunun dışında, Rus işgali altındaki Kırım’da insan hakları ihlalleri, yarımadanın Rusya tarafından silahlandırılması ve buna bağlı olarak Karadeniz bölgesinde güvenliği tehdit eden meselelerin konuşulduğu aktarıldı.