Ukrayna’dan Kırım Tatar aktivistlere baskı uygulayan işbirlikçiye suçlama

Haberler
Anife Bilal
11 Ağustos 2021, 16:14
Anife Bilal
11 Ağustos 2021, 16:14

Ukrayna, işgal altındaki Kırım’da yaşayan Kırım Tatarları ve Ukrainlere karşı yürütülen baskı politikasına katkı sağlayan şahısların hukuki bir şekilde cezalandırılmasına yönelik çalışmalara devam ediyor. Ukrayna’ya bağlı Kırım Savcılığının, devlete ihanet eden ve Kırım Tatar aktivistlere baskı uygulayan sözde hakime suçlama yönelttiği duyuruldu.

Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar Kenti Savcılığı, Rus işgali altındaki Kırım’ın sözde Bahçesaray Bölge Mahkemesi “hakimine” suçlama yöneltti. İşbirlikçi hakim, vatana ihanet etmekle ve Kırım Tatar aktivistleri yasa dışı olarak kovuşturmakla suçlanıyor. Savcılıktan bugün konu ile ilgili yapılan açıklamada, “İşbirlikçi hakim, 2014 yılında yarımadanın işgalinden sonra Ukrayna halkına verdiği bağlılık yeminine ihanet ederek, yasa dışı olarak oluşturulan sözde Kırım Cumhuriyeti Bahçesaray Bölge Mahkemesi Başkan Yardımcısı görevine atandı.” diye aktarıldı. Ayrıca sanığın, yabancı bir ülkenin, Ukrayna egemenliğine ve toprak bütünlüğüne zarar verecek yıkıcı faaliyetlerde bulunmasına doğrudan yardım ettiği vurgulandı.

İKİ KIRIM TATARINA PARA CEZASI VERDİ

Öte yandan açıklamada, sözde hakimin, 3 Mayıs 2014 tarihinde sözde “kamu düzenini ihlal” ettikleri için iki Kırım Tatar aktivisti para cezasına çarptırdığı belirtildi.

3 Mayıs 2014’te Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Kırım’a girişine izin verilmemesini protesto etmek için Kırım Tatarları birkaç otoyolu trafiğe kapatmıştı.