Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Podolyak: Rus Nazizminin özünü Kırım Tatarları kadar iyi hiç kimse anlayamaz

Haberler
Anife Bilal
26 Haziran 2022, 19:52
Anife Bilal
26 Haziran 2022, 19:52

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak,  26 Haziran Kırım Tatar Bayrak Günü için mesaj paylaştı. Kırım Tatarca mesaj paylaşan Podolyak, “Rus Nazizminin özünü Kırım Tatarları kadar iyi hiç kimse anlayamaz.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak, 26 Haziran Kırım Tatar Bayrak Günü mesajı yayımladı. Ukrain ve Kırım Tatar dillerinde paylaşım yapan Podolyak, şu ifadelere yer verdi:

“Rus Nazizminin özünü Kırım Tatarları kadar hiç kimse anlayamaz. Sadece başka bir milletten oldukları için evinizden mahrum bırakılıyor, hapse atılıyor ve kovuşturuluyorlar. İmparatorluk mutlaka yok olacak, Kırım Ukrayna’ya geri dönecek ve Ay Petri’de Kırım Tatar bayrağı dalgalanacak.”

KIRIM TATAR BAYRAK GÜNÜ

Kırım Tatar Milli Bayrak Günü ilk kez 2010 yılında kutlandı. Aynı yıl düzenlenen 5’inci Kırım Tatar Milli Kurultayında 26 Haziran tarihinin her yıl Kırım Tatar Milli Bayrak Günü olarak kaydedilmesine ilişkin karar kabul edildi.

Kırım Tatar Bayrak Gününün kutlandığı 26 Haziran tarihinde Kırım’da başkent Akmescit ve diğer yerleşim yerlerinde her yıl binlerce insanın katılımıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyordu. Fakat Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Kırım Tatar Bayrak Günü vesilesiyle düzenlenen etkinlikler Kırım Tatar Milli Meclisinin koordinasyonuyla Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarınca Ukrayna’nın ana kısmında gerçekleştirilmeye başladı.