Ukrayna BM Genel Kurulu gündemine Kırım'ı da dahil etmeye hazırlanıyor

Güncel
Anife Bilal
05 Eylül 2020, 11:59
Anife Bilal
05 Eylül 2020, 11:59

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu oylamasına Kırım ile ilgili yeni kararlar sunmaya hazırlanıyor.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, 4 Eylül 2020 tarihinde sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın BM Genel Kuruluna Kırım ile ilgili yeni kararlar sunmayı planladığını duyurdu.

MADDENİN İÇERİĞİ

Ceppar, Ukrayna’nın işgal altındaki topraklarındaki duruma dair maddesini BM 75. Genel Kurulunun gündemine dahil etmek için çalışmalar yürüttüklerini belirtirken, “Bu maddenin gündeme dahil edilmesi, Ukrayna ve ortaklarına, uluslararası kürsüden uluslararası topluma işgal altındaki Donbas ve Kırım’daki gerçek durumu ve orada işlenen suçları anlatmak için ek fırsat tanıyor.” diye kaydetti.

BM Genel Kurulu daha önce, Kırım’daki insan hakları ile ilgili 4 ve Kırım ve Karadeniz ile Azak Denizi bölgesinin askerileştirilmesi ile ilgili 2 karar kabul etmişti. Rusya BM Genel Kurulunun Kırım’a dair kabul ettiği kararları görmezden geliyor.

İlgili haber: KTMM BAŞKANI: “RUSYA, BM’NİN HİÇBİR KIRIM KARARINI YERİNE GETİRMEDİ”

Bilindiği gibi, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Rusya’nın yasa dışı ilhak ettiği Kırım ve Ukrayna tarafından kontrol edilmeyen Donbas bölgelerinde yürütülen kovuşturmalarla ilgili rapor yayımladı. Misyon, hazırladığı raporda, işgal altındaki Kırım ve Donbas bölgelerinde yürütülen sözde yargı süreçleri sırasında meydana gelen insan hakları ihlallerini belgeledi.