Ukrayna, AGİT'te dile getirdi: İşgalciler, alıkonulanlara işkence yapıyor

Haberler
Anife Bilal
16 Nisan 2021, 21:10
Anife Bilal
16 Nisan 2021, 21:10

Rus işgal altında bulunan Kırım Yarımadası ve Donetsk ile Lugansk bölgelerinin sözde yönetimi, alıkoyduğu Ukrayna vatandaşlarına işkence uyguluyor. Ukrayna’nın Viyana’daki Uluslararası Kuruluşlar Temsilcisi Yevgen Tsımbalyuk, AGİT’te yaptığı konuşmada, işgalci güçlerin, Kırım’da 10 Mart 2021 tarihinde yasa dışı olarak alıkoyduğu Ukraynalı gazeteci Vladislav Yesipenko’ya uyguladığı insanlık dışı muameleyi hatırlattı.

Ukrayna’nın Viyana’daki Uluslararası Kuruluşlar Temsilcisi Yevgen Tsımbalyuk, dün düzenlenen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Daimi Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada işgal altında bulunan Kırım Yarımadası ve Donetsk ile Lugansk bölgelerinin sözde yönetiminin sözde itiraf elde etmek için alıkoyduğu Ukrayna vatandaşlarına işkence uyguladığını anlattı. En son Kırım’da işgalci güçler tarafından alıkonulan Krım.Realii Haber Ajansı serbest muhabiri, Ukrayna vatandaşı Vladislav Yesipenko’ya işkence uygulandığı hatırlatan Tsımbalyuk, Ukrayna’nın işgalci yönetimin söz konusu eylemlerini şiddetli bir kınadığını ifade etti.

SÖZDE İTİRAF ETMEYE ZORLUYORLAR

Ukrayna Temsilcisi yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Kırım ve Ukrayna’nın doğusundaki işgalci yönetim tarafından, yasa dışı olarak alıkonulan Ukrayna vatandaşlarını unutmamak gerekiyor. Alıkonulan kişileri sözde itiraf ettirmeye zorlayan Rus işgalciler, işkence uygulamaktan çekinmiyor çünkü başka türlü yalan suçlamaları doğrulayacak anlamlı bir kanıt sunamıyorlar.”

Ayrıca Tsımbalyuk, Rusya’ya, 27. AGİT Bakanlar Konseyi Toplantısında işkenceyi önlemeye yönelik kabul edilen yeni taahhütler de dahil olmak üzere, uluslararası anlaşmalar çerçevesinde aldığı yükümlülüklere uyma çağrısı yaptı.

GAZETECİ YESİPENKO’YA İŞKENCE UYGULANDI

Hatırlanacağı üzere, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) 16 Mart 2021 tarihinde yaptığı açıklamada Kırım’da Ukrayna vatandaşı Vladislav Yesipenko’nun tutuklandığını duyurmuştu.

Gratı haber sitesi editörü, gazeteci Anton Namlyuk, Rus işgalci güçlerin Kırım’da 10 Mart 2021 tarihinde yasa dışı olarak alıkoyduğu Ukraynalı gazeteci Vladislav Yesipenko’ya elektrikle işkence uygulandığını duyurmuştu. Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Namlyuk, “(Yesipenko’nun) Kafasına bir şey geçirerek, elektrik verildi ve alıştığı zaman voltajı artırdılar. Böylece ondan itiraf ifadesini aldılar ve daha sonra bu görüntüler Krım24 kanalında yayımlandı.” diye bildirdi. Daha sonra Yesipenko sözde mahkemede yaptığı açıklamada işgalci güçlerin kendisine karşı işkencenin uyguladığını doğruladı.