Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Sinirlioğlu: Rusya, Kırım'dan çıkmalı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
03 Mart 2022, 15:42
Ayyıldız Huri Kaptan
03 Mart 2022, 15:42

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, BM Genel Kurulunun Ukrayna kararının dikkate alınmasını umduklarını ifade etti. Rusya’ya, “askeri operasyonlarını durdurması, tüm güçlerini Ukrayna’dan çekmesi, Ukrayna’nın Donetsk ve Lugansk bölgelerine ve Kırım’ı ilhakına ilişkin kararını geri alması” yönündeki talepleri dikkate alması çağrısında bulunan Sinirlioğlu, Rusya’nın gecikmeden diplomasiye ve diyaloğa geri dönmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, Rusya’nın Ukrayna’daki saldırılarına yönelik BM Genel Kurulunda kabul edilen kararla ilgili “Bu tarihi karardaki çağrı ve taleplerin kulak ardı edilmeyeceğini umuyor ve güveniyoruz.” ifadelerini kullandı. Kararın ardından dün New York’taki BM Genel Merkezi’nde Genel Kurula hitap eden Sinirlioğlu, “Uluslararası toplum, böyle bir saldırganlığa seyirci kalamazdı. Bugün itibarıyla öyle olmadığı için gurur duyuyorum. Bu tarihi karardaki çağrı ve taleplerin kulak ardı edilmeyeceğini umuyor ve güveniyoruz.” dedi.

“RUSYA’NIN UKRAYNA’YA YÖNELİK SALDIRGANLIĞI EN GÜÇLÜ ŞEKİLDE KINANIYOR”

Rusya’nın saldırıları nedeniyle Ukrayna ve çevresinde yaşanan mağduriyetlere dikkat çeken Sinirlioğlu, “Bu kararı kabul etmekle çok taraflı sistemin en demokratik kurumu, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığını mümkün olan en güçlü şekilde kınıyor.” diye konuştu.

2 Mart 2022 tarihi itibarıyla alınan kararla BM’nin, üyelerinin “bağımsızlık, egemenlik, toprak bütünlüğü ve siyasi birliğine yönelik ihlallere karşı duruşunu yüksek sesle ve net şekilde” vurguladığını ifade eden Sinirlioğlu, Türkiye’nin “Rusya’yı bir kez daha küresel toplumun taleplerini duymaya” çağırdığının altını çizdi.

“RUSYA, KIRIM’IN İŞGALİNİ DURDURMALI”

Sinirlioğlu, Rusya’ya seslenerek, “askeri operasyonlarını durdurması, tüm güçlerini Ukrayna’dan çekmesi, Ukrayna’nın Donetsk ve Lugansk bölgelerine ve Kırım’ı ilhakına ilişkin kararını geri alması” yönündeki talepleri dikkate alması ve gecikmeden diplomasiye ve diyaloğa geri dönmesi uyarısında bulundu.

Ukrayna’daki savaşa “acil bir insani ara verme” gereğinin altını çizen Sinirlioğlu, “ciddi bir angajmanla” müzakere masasına geri dönmek için hala çok geç olmadığını vurguladı. AA’nın aktardığı habere göre Sinirlioğlu, sözlerini, “Hem Rus hem de Ukrayna halkının komşusu ve dostu olarak Türkiye, bu ihtilafın barışçıl yoldan çözülmesini kolaylaştırmaya hazırdır.” diyerek tamamladı.