Sözde mahkemeden gazeteci Gayvoronskiy için "Rusya topraklarından sürgün etme" kararı

21 Aralık 2019, 13:00

İşgalci Rusya’nın sistematik basını susturma hamlelerine bir yenisi daha eklendi.

Avukat Aleksey Ladin, Krım.Realii’ye verdiği röportajda, Rusya kontrolündeki Yalta Şehir Mahkemesinin 20 Aralık 2019 tarihinde Yaltalı blogcu ve gazeteci Yevgeniy Gayvoronskiy’i sözde Rusya topraklarından sınır dışı etme kararı aldığını bildirdi.

Ladin “Rusya topraklarından zorunlu sürgün. Şu an, mahkeme kararıyla Rusya’nın Krasnodar gölgesinde bulunan sınır dışı edilen şahısların bulunduğu özel polis merkezine gönderildi. Mahkeme görevlileri arama yaptıktan sonra Gayvoronskiy bu merkeze gönderildi. Ukrayna vatandaşlarının bu şekilde sınır dışı edilme vakaları hiç olmamıştı” dedi.

Avukat, Gayvoronskiy’in ikameti Donbas’ta olduğu için sözde Donetsk Halk Cumhuriyetine gönderilebileceği fikrini öne sürdü.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, işgalci yönetime muhalif olan Yaltalı aktivist, gazeteci ve blogger Yevgeniy Gayvoronskiy’nin yine alıkonulduğu bildirilmişti.

Yevgeniy Gayvoronskiy Massandrovskiy’nin 20 Aralık 2019 tarihinde işgalci Rus kolluk kuvvetleri tarafından Polis Bölüğü’ne götürüldüğü duyurulmuş, bu bilgiler Gayvoronsky’nin arkadaşı Lyudovika Papadopulu tarafından da doğrulamıştı.

Basın Özgürlüğü
gazeteci
Kırım
Rus baskısı
Yevgeniy Gayvoronskiy
Bunlara da bakın: