Sosyal medyada tutuklanan Kırım Tatarlarına destek eylemi

Haberler
Anife Bilal
29 Mart 2019, 14:17
Anife Bilal
29 Mart 2019, 14:17

KrımSOS teşkilatı Facebook sosyal ağında, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da dün düzenlenen toplu baskın sırasında alıkonulan ve daha sonra tutuklanan Kırım Tatarlarına destek vermek amacıyla “Biz Kırım Dayanışmasıyız” adlı flashmob eylemini başlattı.

“Biz Kırım Dayanışmasıyız” yazılı pankartlarla çekilen fotoğrafları paylaşan aktivistler herkesi eyleme katılmaya davet etti.

флеш-моб!Мы – Крымская солидарность! Мы – крымские татарыПрисоединяйтесь! Телеканал ATRUA: КримКрым…

Опубліковано Крим_ SOS Четвер, 28 березня 2019 р.

Eyleme ilk destek veren işgal edilen Kırım’da baskılara uğrayan Kırım Tatarlarının haklarını savunan avukat Nikolay Polozov oldu. Polozov sosyal medya hesaplarında “Kırım Dayanışmasıyız” sloganını taşıdığı bir fotoğraf paylaştı.

‪Присоединяюсь к флешмобу в поддержку задержанных в Крыму крымских татар – активистов Крымской солидарности‬‪#StandWithCrimeanSolidarity‬

Опубліковано Nikolai Polozov Четвер, 28 березня 2019 р.

İŞGALCİLERDEN ONLARCA KIRIM TATAR EVİNE BASKIN

Rus işgali altında bulunan Kırım’da 3 bölgede işgalci güçlerin en az 25 Kırım Tatarının evine baskın düzenlediği bildirilmişti.

Baskınlar sırasında avukatların olay yerinde bulunmasına izin verilmezken, evlerinde arama yapılan Kırım Tatarlarını desteklemek için gelen birkaç kişinin de işgalcilerce gözaltına alındığı öğrenildi.

Aramalardan sonra 20 Kırım Tatarının alıkonularak FSB ofisine götürüldü. Aramalar sırasında evde olmayan dört Kırım Tatarı; Edem Yayaçikov, Vladlen Abdulkadırov, Osman Arifmemetov ve Remzi Bekirov’u bulmak için işgalci güçler bir mahalleyi çevirmeye almıştı ve ev sahiplerinin bulunmadığı evlere kapıları kırarak girmişlerdi.

İşgalciler gözaltına alınan Kırım Tatarlarını “Rusya’da terör örgütü olarak tanınan bir örgütün faaliyetlerini organize etmek veya örgütün faaliyetlerine katılmakla” suçluyor.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi dün ve bugün yapılan duruşmalarda 23 Kırım Tatarı hakkında tutuklama kararı aldı.