Siyasi tutsak Teymur Abdullayev, yine hücre cezasına gönderildi

Haberler
Anife Bilal
21 Ağustos 2020, 17:23
Anife Bilal
21 Ağustos 2020, 17:23

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı Hizb-ut Tahrir Davası çerçevesinde yargılanarak mahkum edilen Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev’e uygulanan baskılar devam ediyor.

Siyasi tutsak Teymur Abdullayev’i 19 Ağustos 2020 tarihinde cezaevinde ziyaret eden avukat Edem Semedlayev, Abdullayev’in tekrar hücre cezası aldığını bildirdi. Teymur Abdullayev daha önce yaklaşık 5 ay boyunca hücre cezasında tutulmuştu.

UYU EMRİNE UYMADIĞI İÇİN HÜCRE CEZASI

Avukat, Abdullayev’in akşam mahkumlara verilen uyuma emrinden sonra yatağına girmediği için hücre cezasına çarptırıldığını bildirdi. Ayrıca Semedlayev, konu ile ilgili cezaevi yönetimine dilekçe ile başvuruda bulunacaklarını kaydetti.

12 Ağustos 2020 tarihinde açıklama yapan Teymur Abdullayev’in eşi Alime Abdullayeva, eşinin 141 gün tutulduğu hücre cezasından, katı gözetim koşullarına sahip bir hücreye sevk edildiğini bildirmişti.

NEREDEYSE 5 AY HÜCRE CEZASINDA GEÇİRDİ

Daha önce Rusya’nın Başkurdistan Cumhuriyeti’ndeki cezaevinde tutulan Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev’in, “görevliye selam vermemek, yatağı toplamamak, başka mahkumlarla konuşmak” bahaneleriyle hücre cezasına gönderildiği bildirilmişti.

RUS GÖREVLİLER ABDULLAYEV’İ İŞBİRLİĞİNE ZORLADI

Rusya Federal Ceza Uygulama Servisi (FSİN) ve Aşırılıkla Mücadele Merkezi görevlileri, Abdullayev’in görüşlerinden vazgeçmesini ve iş birliği yapmasını teklif etmişti. Abdullayev, iş birliği yapmak istemediği için görevliler, sürekli hücre cezası veriyordu.

İlgili haber: Rus görevliler, siyasi tutsak Teymur Abdullayev’i işbirliğine zorluyor!

KIRIM TATARLARINA İŞGALCİLERİN BASKI VE ALIKOYMALARI BİTMEK BİLMİYOR

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, Akmescit’in Kırım Tatarlarının toplu olarak ikamet ettiği Kamenka semtinde ve Stroganovka (Mamak) köyünde 12 Ekim 2016 tarihinde Kırım Tatarlarının evlerinde yasa dışı aramalar yapıldı.

Aramaların sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında yapıldığı bildirildi. Aramalardan sonra gözaltına alınan Teymur Abdullayev, Rusya’da yasak olan örgütü organize etmekle; Rüstem İsmailov, Emil Cemadenov, Uzeir Abdullayev ve Ayder Saledinov ise Rusya’da yasaklamış bir örgütün faaliyetlerine katılmakla suçlandı.

Rus mahkemesi Birinci Akmescit Grubu çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarları Teymur Abdullayev hakkında 16 yıl 6 ay, Uzeir Abdullayev 12 yıl 6 ay, Rüstem İsmailov 13 yıl 6 ay, Emil Cemadenov ve Ayder Saledinov hakkında ise 11 yıl 6 ay hapis cezası kararı almıştı.

Sözde Hizb-ut Tahrir davası bahanesiyle Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) işgal edilen Kırım’da, muhalif Kırım Tatarları ve Müslümanlara karşı baskı uyguluyor. Terörizm şüphesi ve aşırıcılıkla mücadele bahanesiyle işgalci kolluk kuvvetleri evlere baskın, yasa dışı aramalar düzenliyor ve insanları tutukluyor, Sovyetler zamanında uygulanan cezalandırıcı tipteki yöntemlerini kullanıyor.