Siyasi tutsak Teymur Abdullayev'in annesi: Oğlum sürekli uydurma bahanelerle hücre cezasına gönderiliyor

14 Nisan 2020, 14:42

Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev’in annesi Dilara Abdullayeva, Rus cezaevinde alıkonulan oğlunun, uydurma bahaneler gerekçe gösterilerek, devamlı bir şekilde hücre cezası aldığını kaydetti. Abdullayeva, konuyla ilgili “Oğlumun iradesini kırmak ve onun sağlığını bozmak istiyorlar” dedi.

Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Dilara Abdullayeva, “Küçük oğlum Teymur Abdullayev’den haber alamıyorum. Oğlumun iradesini kırmak ve sağlığını bozmak istiyorlar. Bize yardım edin! Oğluma, acil sağlık yardımı sağlamak yerine hücre cezasına gönderiliyor.” diye bildirdi.

Abdullayeva oğlu Teymur’un, 7 Mart 2020 tarihinde Salavat kentindeki cezaevine getirildiğini ve birkaç gün sonra hücre cezasına gönderildiğini ve hala orada alıkonulduğunu belirtti.

KREMLİN’İN BASKI VE ZULÜM UYGULAMALARINA MARUZ KALAN KIRIM TATARI TEYMUR ABDULLAYEV’E VERİLEN UYDURMA CEZALAR

Siyasi tutsağın annesi, olayı şu sözlerle duyurdu:

“27 Mart’ta oğlumu ziyaret eden avukat bana, onun cezaevine getirildiğini ertesi sabah rahatsızlandığını ve 10 Mart’ta ‘yatağını yanlış topladığı’ gibi saçma bir bahaneyle 7 günlük hücre cezasına gönderildiğini söyledi. Daha sonra hücre cezasındayken 14 Mart’ta ‘selam vermediği için’ daha 7 gün hücre cezası verildi. 24 Mart’ta hücre cezasından çıktı. 25 Mart’ta ise yine 10 günlük hücre cezasına gönderildi.”

Dilara Abdullayeva, Kremlin’in baskı ve zulüm politikalarına maruz kalan oğlunun, psikolojik baskı altında olduğunu bildirdi.

KIRIM TATARLARINA İŞGALCİLERİN BASKI VE ALIKOYMALARI BİTMEK BİLMİYOR

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, Akmescit’in Kırım Tatarlarının toplu olarak ikamet ettiği Kamenka semtinde ve Stroganovka (Mamak) köyünde 12 Ekim 2016 tarihinde Kırım Tatarlarının evlerinde yasa dışı aramalar yapıldı.

Aramaların sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında yapıldığı bildirildi. Aramalardan sonra gözaltına alınan Teymur Abdullayev, Rusya’da yasak olan örgütü organize etmekle; Rüstem İsmailov, Emil Cemadenov, Uzeir Abdullayev ve Ayder Saledinov ise Rusya’da yasaklamış bir örgütün faaliyetlerine katılmakla suçlandı.

Rus mahkemesi Birinci Akmescit Grubu çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarları Teymur Abdullayev hakkında 16 yıl 6 ay, Uzeir Abdullayev 12 yıl 6 ay, Rüstem İsmailov 13 yıl 6 ay, Emil Cemadenov ve Ayder Saledinov hakkında ise 11 yıl 6 ay hapis cezası kararı almıştı.

Sözde Hizb-ut Tahrir davası bahanesiyle Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) işgal edilen Kırım’da, muhalif Kırım Tatarları ve Müslümanlara karşı baskı uyguluyor. Terörizm şüphesi ve aşırıcılıkla mücadele bahanesiyle işgalci kolluk kuvvetleri evlere baskın, yasa dışı aramalar düzenliyor ve insanları tutukluyor, Sovyetler zamanında uygulanan cezalandırıcı tipteki yöntemlerini kullanıyor.


Kırım Tatar siyasi tutsak
Teymur Abdullayev
Bunlara da bakın: