Ukraynalı aktivist, siyasi tutsak Oleg Prihodko Rus tutukevinde işitme yetisini kaybetti!

Haberler
Elvina Khalilova
21 Kasım 2020, 15:23
Elvina Khalilova
21 Kasım 2020, 15:23

Rusya’nın Rostov-na-Donu kentinde alıkonulan Ukraynalı aktivist Oleg Prihodko’nun sağlık durumu kötüleştiği bildirildi. Siyasi tutsağın kızı, babasının tutukevinde işitme kaybı yaşadığını, ancak tutsağa zamanında tıbbi yardımın sağlanmadığını aktardı.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalciler tarafından sözde terör eylemi hazırlamakla ve yasa dışı silah üretimi ile suçlanan ve Rusya’nın Rostov-na-Donu kentindeki 1 No’lu tutukevinde alıkonulan Ukraynalı aktivist, siyasi tutsak Oleg Prihodko’nun işitme yetisini kaybettiği bildirildi.

Krım.Realii haber ajansına yaptığı açıklamada Prihodko’nun kızı Natalya Şvetsova, “Önce de duyma zorluğu vardı. Bir kulağında yüzde 30 işitmesi vardı. Diğer kulağı… Hiç duymuyordu. Şimdi ise hiçbir şey duymuyor. Bir haftadır tıbbi yardım da sağlanmadı. Sonunda enjeksiyonlar yapmaya başladılar, ancak çok geç oldu. Yani adam sağır oldu. Böbreklerinde de bir rahatsızlık var…” diye konuştu. 

İki hafta önce Prihodko’nun avukatı Nazim Şeyhmambetov müvekkilinin kulak ağrısından şikayet ettiğini duyurmuştu.

FSB’DEN UKRAYNALI AKTİVİSTE ASILSIZ SUŞLAMALAR!

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), 9 Ekim 2019 tarihinde Prihodko’nun evinde arama düzenlemişti. FSB görevlileri aramadan sonra yaptıkları açıklamada, garajda 200 TNT tipi patlayıcı, el bombası pimi ve yaralayıcı parçalar (doğranmış kaynak elektrotları) bulduğunu iddia etmişti.

İşgalciler, Prihodko’nun Sak kentinde bulunan valilik binasını patlatma girişimi için hazırlandığını ve Prihodko’nun alıkonulmasıyla terör eyleminin önlendiğini öne sürmüştü.

Avukat Nazim Şeyhmambetov, Prihodko’nun Rusya Ceza Kanunu 205. maddesi (terörizm eylemi) ve 223.1. maddesi (patlayıcı maddeleri ve cihazlarının yasa dışı üretimi) çerçevesinde suçlandığını belirtmişti.

Prihodko, Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi tarafından 10 Aralık 2019 tarihine kadar tutuklanmıştı.