"Samanyolu" sanat projesi Kıyiv'de başladı

Haberler
Anife Bilal
26 Ağustos 2021, 17:10
Anife Bilal
26 Ağustos 2021, 17:10

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de, Kırım Tatar tarihi ve kültürünü konu alan “Yol” projesinin “Samanyolu” isimli bölümünün açılışı yapıldı. “Yol” projesi kapsamında Ukraynalılara Kırım Tatar halkının tarihi ve kültürü anlatılacak.

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de, dün akşam, Kırım Tatar tarihi ve kültürünü konu alan “Yol” projesi çerçevesinde gerçekleşecek olan “Samanyolu” isimli sanat kervanı projesi başlatıldı. “Yol” projesi aracılığıyla Ukraynalılara, Kırım Tatar halkının çok asırlık tarihi ve kültürü ile Ukrayna anakarası ile Kırım yarımadası arasındaki tarihi bağlarının anlatılması planlanıyor. İlgili proje çerçevesinde hayata geçirilen “Samanyolu” sanat kervanı 25-31 Ağustos 2021 tarihleri arasında düzenlenecek. 16. ile 19. yüzyıllar arasında Kırım ile Ukrayna arasındaki tuz ticaretinin Samanyolu’nu takip ederek yapılması nedeniyle, sanat kervanına katılan 30 ünlü Kırım Tatar ve Ukrain sanatçı, gazeteci, blogger tuz tüccarlarının kullandığı yolu takip edecek. Sanat kervanı Kıyiv’den yola çıkıp Svitlopolske, Nikopol, Berislav ve Kahovka kentlerini ziyaret ederek Çongar’a varacak. Projeye katılanlar, geceleri çadırlarda geçirecek ve yerel yönetimle birlikte kültürel ve sanatsal etkinlikler düzenleyecek. 

YEDİ FARKLI GİRİŞİMDEN OLUŞUYOR

Kırım Haber Ajansı’na açıklamalarda bulunan Kırım Tatar seramik ustası, El Çeber teşkilatı Başkanı Rüstem Skibin, “Yol” projesinin yedi farklı girişimden oluştuğunu aktararak, “Bu girişimlerin her biri; Kırım Tatarları ve Ukrainleri anlatan, kültürümüzü, tarihimizi, eğitimimizi, dinimizi, devletimizi farklı açılardan gösteren ayrı bir bölümdür” diye konuştu.

İLK GİRİŞİMLERDEN BİRİ

“Samanyolu” sanat kervanının “Yol” projesi çerçevesinde düzenlenen ilk girişimlerden biri olduğunu belirten Skibin, “Samanyolu ticaret yolu Ukraynalılar ve Kırım Tatarları için bir örnektir. Bu yol yüzyıllar boyunca faaliyet gösterdi ve ürünlerin, bilginin, kültürün, diplomasinin taşındığı yol oldu. Bugün ise bir modern araçları kullanarak kültür aracılığıyla aynı şeyi yapıyoruz.” dedi.