“Rusya, tarihi temelden Kırım Tatar bileşenini çıkarıyor”

Haberler
Anife Bilal
08 Mayıs 2019, 09:25
Anife Bilal
08 Mayıs 2019, 09:25

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Rusya’nın, işgal ettiği Kırım’da Kırım Tatarlarına baskı uygulayarak; yarımadanın yerli halk bileşenini Kırım’ın tarihinden silmeye çalıştığını ifade etti.

Kıyiv’de faaliyet gösteren Kırım Evi’nde 7 Mayıs’ta düzenlenen  “Rus Emperyal Söyleminde Kırım ve Kuzey Karadeniz Bölgesinin Yeri: Sömürgecilik, İlhak, Sembolik ‘Özelleştirme’ Geçmişteki Emperyal İmajların 2014 İlhakından Önce ve Sonrasında Kullanılması”  isimli yuvarlak masada konuşan Çubarov, “Tarihi, bir çeşit temel olarak kabul edersek, Rusya’nın bu temelden bir bileşeni çıkardığını ve böylece ona artık hiçbir şey engel olmadığı için bu temel üzerinde istediği şeyi inşa edebileceğini düşünüyor. İşte Kırım Tatar halkı, onun kökenleri, devleti, Kırım Hanlığı’nın Moskova Çarlığı dahil olmak üzere tüm komşu devletlerle ilişkileri…Rusya için her zaman bu bileşen olmuştu.” diye kaydetti.

Çubarov, Rusya’nın Kırım yarımadasında Kırım Tatar halkının ve Kırım Hanlığı’nın oluşması ile ilgili kendi konseptini kurguladığını ve bu konsepte dayanarak tarih boyunca ve şu anda, Kırım ve Kırım Tatarları ile ilgili eylemlerini haklı çıkarmaya çalıştığını ifade etti.