Rusya’nın Kıyiv Büyükelçiliği önünde, alıkonulan Kırım Tatarları için KTMM önderliğinde protesto

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Eylül 2021, 13:48
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Eylül 2021, 13:48

Rusya’nın Kıyiv Büyükelçiliği önünde, işgalci güçlerin 3-4 Eylül’de, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal de dahil olmak üzere alıkoyduğu 5 Kırım Tatarı için, Kırım Tatar Milli Meclisi önderliğinde protesto gerçekleştirildi.

Rus işgalci güçlerin 3-4 Eylül’de, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal de dahil olmak üzere alıkoyduğu 5 Kırım Tatarı için ve Rusya’nın sistematik baskılarına karşı, bugün saat 12.00’de, Rusya’nın Kıyiv Büyükelçiliği önünde Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM)önderliğinde protesto gerçekleştirildi. Türkiye Ukrayna Romanya Kırım Uluslararası İş İnsanları Derneği (TURKSİD) Ukrayna Derneği Başkanı İsmet Yüksel, protestoyailişkin yaptığı paylaşımında şunları kaydetti:

“Kırım’da yapılan zulmü, işgalci Rusya’nın Kıyiv Büyükelçiliği önünde protesto ediyoruz. Mitinge, Kıyiv’de yaşayan Kırım Tararlarının yanı sıra Ukrainler, Türkiye ve Azerbaycan Cumhuriyeti vatandaşları da destek veriyor.”

Bir bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava görseli olabilir

KTMM BAŞKAN YARDIMCISI CELAL DAHİL 5 KIRIM TATARI ALIKONULDU

Bilindiği gibi işgal altındaki Kırım’da, 3 ve 4 Eylül günleri içinde Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal’in yanı sıra 4 Kırım Tatarı daha alıkonuldu. Bu iki gün içinde alıkonulan Kırım Tatarların bulunduğu yeri öğrenmek için Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) sözde Kırım Müdürlüğü binası önünde toplanan Kırım Tatar aktivistlere müdahale ederek, yaşlılar dahil yaklaşık 40 kişiyi alıkoydu, bir Kırım Tatarını da darp etti. Gözaltına alınanlar arasında Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedlâyev’in de olduğu aktarıldı.

İlk Kırım Tatarının alıkonulmasında bir buçuk gün geçtikten sonra işgalcilerden alıkonulan Kırım Tatarlarının bulunduğu yere dair açıklama yapıldı. Sözde soruşturma görevlisi Vitaliy Vlasov, avukat İslam Velilayev’e yaptığı açıklamada alıkonulan 5 Kırım Tatarının FSB binasında tutulduğunu bildirdi.