Rusya'nın Kırım'ın çevresine verdiği zararı belirleyecek grup çalışmalara başladı

Haberler
Anife Bilal
15 Aralık 2020, 16:30
Anife Bilal
15 Aralık 2020, 16:30

Ukrayna’da, işgal altındaki Kırım Yarımadası’nın çevresine verilen zararı belirlemeden sorumlu grup çalışmalara başladı. Grup, işgal edilen yarımadada işlenen çevre ihlallerine hızlı bir şekilde karşı koymak, sorumluları tespit etmek ve cezalandırmak için oluşturuldu.

Ukrayna Çevre Koruma ile Tabii Kaynaklar Bakanlığından dün sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada, işgal altındaki Kırım Yarımadası’nın çevresine verilen zararı belirlemeden sorumlu grubun ilk toplantısının yapıldığı bildirildi. Toplantıya Ukrayna Çevre Koruma ile Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Roman Şahmatenko, Ukrayna Başsavcılığı, Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, Herson Valiliği temsilcileri katıldı. Katılımcıları kurumlar arasında daha etkili bilgi alışverişinde bulunmanın yollarını tartıştı.

“ORTAK ÇALIŞMAMIZ VERİLEN ZARARI BELİRLEMEDE YARDIMCI OLACAKTIR”

Bakan Yardımcısı Roman Şahmatenko, yaptığı açıklamada, “Umarım bizin ortak çalışmalarımız kolluk kuvvetlerine Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin tabii kaynaklarının yasa dışı kullanımı sırasında verilen zararı belirlemeye ve hesaplamaya yardımcı olacaktır. Uzmanlar ve bilim enstitülerinin sürekli olarak analitik bilgi sağlayacağını belirtmek isterim. Daha sonra bu bilgiler, incelemelerin yapılması ve yargı süreçlerine dahil edilmesi için savcılığa gönderilecek.” diye belirtti.

Öte yandan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, birçok kanıtın Rusya’nın işgal ettiği Kırım’da tüm çevre normlarını ihmal ettiğini gösterdiğini vurguladı.  

Taraflar ayrıca, Rusya’nın Kırım Yarımadası’nın çevresine verdiği tüm zararları tespit etmeye yardım edecek ortak bir metodoloji geliştirmenin ihtiyacına dikkat çekti.