"Rusya, kuraklık nedeniyle Kuzey Kırım Kanalını ele geçirmek isteyebilir"

Haberler
Anife Bilal
09 Haziran 2020, 15:47
Anife Bilal
09 Haziran 2020, 15:47

Değişen iklim şartları ve artan kuraklık nedeniyle Rus işgali altındaki Kırım’da son yıllarda su sorunu daha fazla hissedilmeye başladı. Ukrayna Gelecek Enstitüsü uzmanı Andreas Umland, işgal edilen yarımadanın kuraklık şartları altında bir tatlı su kaynağı olmadan uzun süre dayanamayacağı görüşünde. Uzmana göre Rusya, Kırım’daki su yetersizliğini Ukrayna’ya saldırma bahanesi olarak kullanabilir.

“BU SORUN GİTTİKÇE BÜYÜYOR”

Konu ile ilgili konuşan siyaset bilimcisi, Ukrayna Gelecek Enstitüsü uzmanı Andreas Umland, “Bu sorun gittikçe daha da büyüyor. Korkarım ki bir noktada Kremlin’deki biri, bu sorunun çözülmesi gerektiğini düşünebilir. Teknolojik yollarla bu sorunu çözemiyor veya çözmek istemedikleri için başka bir yol Dnipro nehrine kadar Kuzey Kırım Kanalına el koymaktır. Bu büyük savaş anlamına gelir.” dedi.

HERSON VE MIKOLAYİV’İN SAVUNMASI GÜÇLENDİRİLDİ

Daha önce, “Kuzey Kırım Kanalını ele geçirmek amacıyla Rusya’nın olası bir saldırı hazırladığı” yönünde gelen bilgiler çerçevesinde Ukraynalı askerlerin ve kolluk kuvvetlerinin Herson ve Mıkolayiv bölgesindeki altyapı tesislerinin korumasını güçlendirdiği bildirilmişti.

İŞGALCİ RUSYA BM’YE ŞİKAYETTE BULUNDU

Rusya Federasyonu, Kırım’ın işgalinden dolayı Ukrayna’nın yarımadaya su tedarikini kesmesine karşı Birleşmiş Milletlere (BM) başvuruda bulunmuştu. Kremlin yönetiminin BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’e konu ile ilgili dilekçe gönderdiği belirtilmişti.

“İŞGALCİ RUSYA’YA SU SORUNUNU ÇÖZMEYE YARDIM ETMEYECEĞİZ”

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Ukrayna’nın Rusya’ya işgal edilen Kırım’daki su sorununu çözmeye yardım etmeyeceğini ifade etmişti. Bakan Kuleba, “İşgalci devlet Rusya’ya sorunlarını çözme konusunda yardım etmeyi düşünmüyoruz. Uluslararası hukuka göre, işgal edilen yarımadadaki durumdan tamamen işgalci devletin sorumlu olduğunu vurguluyorum.” dedi.

KIRIM’IN İŞGALİNDEN SONRA UKRAYNA’DAN SU TEDARİKİ KESİLDİ!

Rusya Kırım’ı işgal etmeden önce, yarımadanın içme suyu ihtiyacının yüzde 85’i Ukrayna tarafından Dinyeper (Dnipro) nehrinin Kuzey Kırım Kanalı’na aktarılması sayesinde sağlanıyordu.

1961-1971 yıllarında kurulan Kuzey Kırım kanalı Ukrayna’daki Kahovskoye baraj gölünden Kırım’ın Kerç şehrine kadar uzanıyor. Uzunluğu 402,6 km olan kanal saniyede 300 metreküp su akışı sağlıyor. Şubat-Mart 2014’te Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra kanaldan sağlanan su tedariki durdurulmuştu.Rus işgalci yönetimi, su sorununu yeraltı kaynakları aracılığıyla çözmeye çalışıyor. Birçok yerleşim yerinde su kuyuları açılmaya başlandı. Ancak bu durum da, Kırım toprağının tuzlanmasına yol açıyor.