Rusya, Kırım’daki su sorununu gerekçe göstererek savaş propagandası yapıyor

Haberler
Anife Bilal
19 Mart 2021, 18:03
Anife Bilal
19 Mart 2021, 18:03

Rus propagandacıları, işgal altında bulunan Kırım’daki su sorununu gerekçe göstererek savaş propagandası yapıyor. Rus devlet televizyon kanalı Rossiya-1’de yayımlanan bir programda, Kırım’a su sağlamak için Rusya’nın herhangi bir ülkeye saldırma hakkına sahip olduğu fikri ileri sürüldü.

Kremlin yönetimi, saldırganlığını haklı çıkarmak için elinde olan tüm yöntemleri kullanmaya devam ediyor. Rusya’nın önde gelen propaganda kuruluşlarından Rossiya-1 televizyon kanalında yayımlanan “Vladimir Solovyov ile Akşam” isimli programda konuşan yazar ve sunucu Vladimir Sergiyenko, Rusya’nın Kırım’a su sağlamak için herhangi bir ülkeye saldırma hakkına sahip olduğunu iddia etti. Küstah açıklamalarda bulunan Rus propagandacı şu ifadeleri kullandı:

Kırım’da tatlı su biterse; Rusya kendi güvenlik doktrinine iki madde ekleyebilir. Birincisi, herhangi bir ülkenin herhangi bir su kaynağını geçici kontrol altına alabilir. İkincisi ise, yarımadaya arıtma sistemleri temin eden şirketlere karşı çıkan herkese yönelik yaptırım uygulamak.

SÖZDE “YALNIZCA İNSANİ AMAÇLA” SALDIRACAKLAR

Söz konusu açıklamaları onaylayan ünlü Rus propagandacı, program sunucusu Vladimir Solovyev, Rusya’nın bu tür eylemlerinin güya “yalnızca insani amaç” taşıyacağını belirterek, “Su olmazsa, Rusya’nın şu anda Ukrayna topraklarında bulunan kanalın açılmasını sağlamak amacıyla askeri operasyon başlatacağını ilan etmek.” diye konuştu.

KIRIM’IN İŞGALİNDEN SONRA UKRAYNA ANAKARASINDAN YARIMADAYA SU TEDARİKİ KESİLDİ!

Rusya Kırım’ı işgal etmeden önce, yarımadanın içme suyu ihtiyacının yüzde 85’i Ukrayna tarafından Dinyeper (Dnipro) nehrinin Kuzey Kırım Kanalı’na aktarılması sayesinde sağlanıyordu.

1961-1971 yıllarında kurulan Kuzey Kırım kanalı Ukrayna’daki Kahovskoye baraj gölünden Kırım’ın Kerç şehrine kadar uzanıyor. Uzunluğu 402,6 km olan kanal saniyede 300 metreküp su akışı sağlıyor.

Şubat-Mart 2014’te Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra kanaldan sağlanan su tedariki durdurulmuştu. Rus işgalci yönetimi, su sorununu yeraltı kaynakları aracılığıyla çözmeye çalışıyor. Birçok yerleşim yerinde su kuyuları açılmaya başlandı. Ancak bu durum da, Kırım toprağının tuzlanmasına yol açıyor.

KIRIMOĞLU: SU SORUNUNU ÇÖZMEK İÇİN KIRIM’I MAHVEDECEKLER

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki su sorunu çözme girişimlerinin, yarımadanın ekolojisini olumsuz etkileyeceğini ifade etmiş; işgalcilerin Kırım’da yeni su kuyuları açarak, yarımadayı mahvedeceğini vurgulamıştı.

İşgalci yönetimin, su sorunu çözme yöntemlerini değerlendiren Kırımoğlu, “Şu anda yeraltı suyu çıkarmak için yeni kuyu açılmasına ağırlık veriyorlar. İlk olarak yeraltı suyu rezervleri sınırsız değil ve tüm Kırım’a suyla sağlamaya yetmeyecektir. İkinci olarak, Kırım’ın ekolojisi için büyük tehdit oluşturuluyor. Tatlı su çıkarıldıktan sonra oluşan boşluklara deniz suyu dolduruluyor ve tüketimi uygun olmayan çeşitli kanalizasyon suları dolduruluyor. Bu da toprağın tuzlanmasına yol açıyor.” ifadelerini kullandı.

PUTİN’DEN KIRIM’DA SU ARITMA TESİSİ İNŞA ETME TALİMATI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla işgal edilen Kırım’daki su sorununu çözmek için yarımadada, deniz suyu arıtma tesisinin inşa edileceği bildirildi. Aralık 2020’de Kırım’ın sözde yönetimi, Sak bölgesinde deniz suyu tesisi inşaat hazırlıklarına başlandığını duyurdu.