Rusya, Karadeniz ve Azak Denizi’ndeki seyir serbestisini engellemeye devam ediyor

Güvenlik
Anife Bilal
10 Ağustos 2021, 16:28
Anife Bilal
10 Ağustos 2021, 16:28

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde Denizde Uluslararası Barış ve Güvenliğin Korunması konulu toplantı düzenlendi. Toplantıda Ukrayna heyeti, Rusya’nın Azak Denizi ve Karadeniz bölgelerinde askeri potansiyelini büyütmeyi sürdürdüğüne dikkat çekti.

Ukrayna’nın BM Daimi Temsilciliği, Rusya’nın Karadeniz ve Azak Denizi bölgelerinde askeri potansyelini büyütmeye devam ettiğini anlattı ve Rusya’dan bölgedeki seyir serbestisi kısıtlamasına son vermeyi talep etti.

BM Güvenlik Konseyi’nde, dün, düzenlenen Denizde Uluslararası Barış ve Güvenliğin Korunması konulu toplantıda açıklama yapan Ukrayna Temsilciliği, BM güvenlik Konseyi üyelerine Rusya’nın, Ukrayna’nın BM Deniz Hukuku Sözleşmesi ile diğer uluslararası normlar ve ilkelerle öngörülen haklarını sayısızca kez ihlal ettiğini hatırlattı. Açıklamada Rusya’nın, Ukrayna’yı Karadeniz, Azak Denizleri ve Kerç Boğazı’ndaki deniz haklarını kullanma fırsatından yasa dışı bir şekilde mahrum ettiği ve söz konusu sulardaki Ukrayna’ya ait egemen kaynaklarını kendi amaçları için sömürdüğü ifade edildi. Nisan 2021’de Rusya’nın Karadeniz’in bir kısmını yabancı gemilerin geçişine kapatma kararını aldığını hatırlatan Ukrayna Temsilciliği, “Ticari ve askeri gemileri engelleyen Rusya denizde yasalara uygunsuz bir şekilde davranıyor.” diye vurguladı.

Rusya’nın nükleer silah taşıyabilen gemiler de dahil olmak üzere donanma gemilerinin sayısını artırarak Azak Denizi ve Karadeniz’deki askeri potansiyelini büyüttüğünü belirtilen açıklamada, “Rusya, Ukrayna’ya yönelik saldırganlığına son vermelidir, uluslararası kabul görmüş sınırları içinde Ukrayna egemenliğine ve toprak bütünlüğüne karşı saygı göstermelidir.” denildi.

RUSYA KARADENİZ’DEKİ BAZI BÖLGELERİ KAPATMA KARARI ALDI

Rusya Federasyonu, 15 Nisan’da askeri tatbikat bahanesi ile Kerç Boğazı dahil olmak üzere Karadeniz’in bir kısmını 2021 Ekim ayına kadar kapatacağını açıklamıştı. Rusya’nın kapatma kararı üzerine Ukrayna Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Rusya Ukrayna’nın egemenlik haklarını gasp etmek için uluslararası hukukun norm ve ilkelerini ihlal eden bir başka girişimdir.” ifadelerini kullanmıştı.