Rusya’da, Kırım Tatarları için sokağa çıkmayı sürdürüyorlar

20 Haziran 2020, 18:28

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, insan hakları ve özgürlüklerinin ihlallerine dair Rus toplumunu bilgilendirmek için aktivistler her ayın 18’inde Rusya sokaklarına çıkmaya devam ediyor. 

“Strateji-18” girişimi aktivistleri, 18 Haziran 2020 tarihinde Kırım Tatarlarına destek vermek için bir kez daha St. Petersburg kentinde eylemler düzenledi.

Kampanyaya katılan aktivistlerden birisi, Ukrinform haber ajansına yaptığı açıklamada, “Olumsuz hava koşullarına rağmen Strateji-18 çerçevesinde eylemi düzenledik. Bizim burada çok ilginç bir durum var. Ülkede Zafer Geçiti töreni var, Anayasa değişikliği için seçimler olacak, ancak tek kişilik eylemler hala yasak altında. Bu nedenle bu kez daha önce yaptığımız tek kişilik eylemler değil de, flaşmob eylemleri şeklinde yapıldı.” dedi. 

Eylem sırasında aktivistler, “Kırım Ukrayna’dır”, “Putin uluslararası terör suçlusu”, “Kırım Tatarlarına Özgürlük”, “Kremlin Esirlerine Özgürlük”, “Kırım Tatarlarının Sürgünü hiçbir zaman unutulmayacak”, “Kremlin Esirlerine Özgürlük”, “İşgalciler, Kırım’dan defolun! Valiz-İstasyon-Rusya!” yazan pankartlar açtı.

HER AYIN 18’İNDE EYLEM DÜZENLİYORLAR

Rusya’da “Strateji-18” inisiyatif grubu aktivistleri, her ayın 18’inde “Siyasi Mahkum Günü”düzenliyorlar. Kampanya çerçevesinde aktivistler, tüm siyasi tutsakların serbest bırakılması, Ukrayna’ya yönelik Rus saldırganlığına son verilmesi ve Kırım’ın işgaline son verilmesi gibi taleplerde bulundukları eylemler gerçekleştiriyorlar.

eylemler
İşgal Altındaki Kırım
Rusya
Bunlara da bakın: