Rüstem Umerov'dan, Antalya Diplomasi Forumu’nda 23 Ağustos'taki Kırım Platformu Zirvesine davet

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Haziran 2021, 13:18
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Haziran 2021, 13:18

Antalya Diplomasi Forumu’nun ikinci gün oturumları geride kalırken, Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, dünya kamuoyunda dikkatleri üzerine çeken forumda, Kırım’daki insan hakları ihlalleriyle ilgili nesnel durumu güncel tutmak için mevcut ve mevcut olmayan tüm dijital ve dijital olmayan yolları kullandıklarını belirtti. Umerov, uluslararası ortaklarına 23 Ağustos’ta yapılacak olan uluslararası Kırım Platformu Zirvesine davet çağrısında bulundu.

Antalya’nın Serik ilçesine bağlı Belek Mahallesi’ndeki NEST Kongre Merkezi’nde yapılan Antalya Diplomasi Forumu, dünyanın birçok ülkesinden siyasetçi, bürokrat, uzman, akademisyen, gazeteci, öğrenci ve sivil toplum kuruluşlarından misafiri ağırlıyor. Koronavirüs salgınının ardından yapılan ilk uluslararası toplantı olan forumda, 18-19 Haziran 2021 tarihlerindeki oturumlarda birçok konu ele alındı. Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi Rüstem Umerov, foruma dair yaptığı açıklamada, “Kovid-19 krizi süreci bize açıkça gösterdi ki, tüm dünyadaki devlet sistemleri yürütmeden yasama sistemine geçiş yapıyor. Parlamentolar bir kriz sırasında ilk harekete geçenlerdir. Gerekli tüm yasaları kısa vadede kabul eden, kaynakları tahsis eden ve hükumetin her şeyi hemen uygulamasını sağlayanlardır.” dedi. Ukrayna Parlamentosunu ve Kırım Tatar Milli Meclisini (KTMM) temsil ettiğini vurgulayan Umerov, “Burada büyük bir delegasyonla bulunuyoruz. Kırım Tatar liderlerimiz de yanımdalar.” diye kaydetti.

“COĞRAFİ YAKINLIK ÇAĞIMIZDA HİÇBİR ŞEY İFADE ETMİYOR”

Umerov, dün Antalya Diplomasi Forumu’ndaki tartışmada parlamenter diplomasinin artan önemini, karşılaştıkları yeni zorlukları ve bunlara tepkilerinin konuşulduğunu aktardı. Bir diğer önemli sorunun dile getiren Umerov, “Parlamentolar arasındaki dijital işbirliği mekanizmalarını güçlendirmemiz gerekiyor. Bölgeye coğrafi yakınlık yeni çağımızda hiçbir şey ifade etmiyor.” diye konuştu.

“KIRIM’DAKİ İHLALLERİ GÜNCEL TUTMAK İÇİN TÜM YOLLARI KULLANIYORUZ”

Umerov, Kırım’daki insan hakları ihlalleriyle ilgili nesnel durumu güncel tutmak için mevcut ve mevcut olmayan tüm dijital ve dijital olmayan yolları zaten kullandıklarını ifade etti.

KIRIM PLATFORMU ZİRVESİNE DAVET

Umerov, 23 Ağustos’ta Kırım Platformu Birinci Zirvesi’nde, mümkün olduğu kadar çok ülke temsilcisinin Kıyiv’de kendilerine katılmasını beklediklerini söyleyerek, “24 Ağustos’taki Zirve ve Bağımsızlık Günü Kutlamaları için Kıyiv’deki ortaklarımızı davet etme onurunu yaşadım.” dedi.