Rus ordusunda askerlik yapmak istemeyen bir Kırım sakinine daha dava açıldı

23 Aralık 2019, 14:44

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Rus ordusunda askerlik yapmak istemeyen bir şahıs mahkemeye çıkarılacak. İşgalciler, sözde zorunlu askerlik adı altında Kırım sakinlerini cezalandırmayı sürdürüyor.

Curçi (Pervomaysk) bölgesinin sözde savcılık idaresinden yapılan açıklamada, bir Curçi sakini hakkında; Rusya Ceza Kanununun 328. maddesinin 1. fıkrasının (askeri hizmetten kaçmak) ihlali çerçevesinde iddianame hazırlandığı bildirildi.

Açıklamada, “M., dört defa gönderilen celp kararına rağmen askeri komiserliğe gelmedi ve böylece askerlik hizmetinden kaçtı.” ifadeleri kullanıldı. Ayrıca işgalcilerin söz konusu açıklamasında, dava dosyasının incelenmek üzere mahkemeye gönderildiği kaydedildi.

İŞGALCİLER, ASKERLİK YAPMAK İSTEMEYENLERİ CEZALANDIRIYOR

İşgalin başladığı tarihten itibaren Kırım’daki sözde “mahkemelerin” sayfalarında, Rus ordusunda askerlik yapmak istemeyen gençler hakkında askerlik hizmetinden kaçınma suçlamasıyla açılan en az 52 davaya ilişkin bilgi yayımlandı.

Rus ordusunda görev yapmak istemeyen gençler, Rusya Ceza Kanununun 328. maddesinin 1. fıkrası (askeri hizmetten kaçmak) uyarınca 200 bin rubleye kadar para cezası, 2 yıla kadar zorunlu çalışma, 6 aya kadar tutukluluk ya da 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabiliyor.

Kırımlılar hakkında verilen cezanın büyük bir kısmı 5 bin ile 80 bin ruble arasında değişiyor. Aynı zamanda cezanın ödenmesi kişiyi askerlik hizmeti zorunluluğundan kurtarmıyor. Şu ana kadar, en az bir kişinin de 8 ay şartlı hapis cezasına çarptırıldığı biliniyor.

RUSYA ULUSLARARASI HUKUKU GÖRMEZDEN GELİYOR

Bu hükümlerin, Kırımlıların işgalcilerin ordusunda hizmet etmeye zorlandığının kanıtı olduğunu belirten insan hakları savunucuları, her yeni askere çağırma döneminden sonra Rus ordusunda askerlik hizmetinden kaçınma suçlamasıyla açılan dava sayısının arttığına dikkat çekiyor.

Kırım İnsan Hakları Grubu’na göre işgalin başlamasından bu yana Rusya, uluslararası insancıl hukuk ve BM Genel Kurulu kararlarına aykırı olarak, yaklaşık 15 bin Kırımlı genci orduya çağırdı.Kırım'ın işgali
Zorunlu Askerlik
Bunlara da bakın: