Rus mahkemesi, Ukraynalı aktivistin tutukluluk halinin devamına karar verdi

Haberler
Anife Bilal
07 Mayıs 2020, 17:17
Anife Bilal
07 Mayıs 2020, 17:17

Rus işgali altındaki Kırım’da, işgalciler tarafından sözde terör eylemi hazırlamakla ve yasa dışı silah üretimi ile suçlanan Ukraynalı aktivist, siyasi tutsak Oleg Prihodko tutuklu kalmaya devam edecek. Moskova bölgesindeki Vlasiha Askeri Temyiz Mahkemesi, Prihodko’nun tutukluluğunun uzatılmasına karşı verilen itiraz dilekçesini reddetti.

Konu ile ilgili açıklama yapan avukat Sergey Legostov, “Tutukluluk süresinin uzatılmasına karşı verilen itirazın incelendiği duruşma, video bağlantısı yoluyla gerçekleşti. Ben Kırım Askeri Mahkemesinde, Oleg Prihodko Rostov-na-Donu tutukevinde, hakim ise Vlasiha Askeri Temyiz Mahkemesinde bulunuyordu. Duruşma sonucunda, savunmanın talepleri reddedildi ve daha önceki mahkemenin kararı onaylandı.” ifadelerini kullandı.

30 Mart 2020 tarihinde Kırım’daki sözde mahkeme, Prihodko’nun tutukluluk süresini 15 Eylül 2020 tarihine kadar uzatmıştı. Daha sonra Ukraynalı aktivist, işgal edilen Kırım’dan yasa dışı olarak Rusya’daki tutukevine sevk edilmişti.

İŞGALCİLER SÖZDE TERÖRİZM BAHANESİYLE UKRAYNALI AKTİVİSTİ ALIKOYDU

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), 9 Ekim 2019 tarihinde Prıhodko’nun evinde arama düzenlemişti. FSB görevlileri aramadan sonra yaptıkları açıklamada, garajda 200 TNT tipi patlayıcı, el bombası pimi ve yaralayıcı parçalar (doğranmış kaynak elektrotları) bulduğunu iddia etmişti.

İşgalciler, Prihodko’nun güya Sak kentinde bulunan valilik binasını patlatma girişimi için hazırlandığını ve Prıhodko’nun alıkonulmasıyla terör eyleminin önlendiğini ileri sürdü. Avukat Nazim Şeyhmambetov, Prihodko’nun Rusya Ceza Kanunu 30. maddesinin 1. fıkrası ve 205. maddesi 1. fıkrası (terörizm eylemi hazırlığı), 222. maddesinin 1. fıkrası (patlayıcı maddelerin satın alınması ve depolanması) ve 223.1. maddesi (patlayıcı maddeleri ve cihazlarının yasa dışı üretimi) çerçevesinde suçlandığını açıklamıştı.