Rus mahkemesi, siyasi tutsak Bektemirov'un tutukluluk süresini uzattı

Haberler
Anife Bilal
30 Kasım 2021, 15:46
Anife Bilal
30 Kasım 2021, 15:46

İşgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yasa dışı alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsak Vadim Bektemirov’un tutukluluk süresi bir kere daha uzatıldı. Bektemirov, Mart 2022’ye kadar tutuklu kalmaya devam edecek.

Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrindeki Güney Askeri Bölge Mahkemesi, işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yasa dışı alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsak Vadim Bektemirov’un tutukluluk süresini uzatma kararı aldı.

Kırım Dayanışması sivil teşkilatından yapılan açıklamada, Rus mahkemenin aldığı karar uyarınca Kırım Tatar siyasi tutsak Bektemirov’un 16 Mart 2022 tarihine kadar tutuklu kalacağı aktarıldı. Duruşma sırasında avukat Emil Kurbedinov’un mahkemeden Bektemirov hakkında alınan tutukluluk kararının ev hapsiyle değiştirmeyİ talep ettiği fakat mahkeme avukatın talebini reddettiği bildirildi.

TOPLU BASKINLAR SONUCU 7 KİŞİ ALIKONULDU

Bilindiği üzere, işgalci güçler 7 Temmuz 2020 tarihinde sabah erken saatlerde bir dizi eve baskın düzenledi. Baskınlar sonucu 7 kişi alıkonuldu. FSB, baskın sırasında evinde bulunamayan Dilaver Memetov hakkında arama emri çıkardı. Ertesi gün işgalci mahkeme görme engelli Aleksandr Sizikov hakkında ev hapsi ve 6 Kırım Tatarı Alim Sufyanov, Seyran Hayretdinov, Zekeriya Muratov, İsmet İbragimov, Vadim Bektimirov ve Emil Ziyadinov hakkında tutukluluk kararı aldı. İşgalciler Kırım Tatarlarını Rusya Ceza Kanununun 205.5. maddesinin 1. ve 2. fıkrası uyarınca Rusya’da terör örgütü olarak kabul edilen bir örgütü organize etmekle ve örgütün faaliyetlerine katılmakla suçluyor.