Rus işgal altındaki Kırım'da yasa dışı seçimler düzenleniyor

Haberler
Anife Bilal
17 Eylül 2021, 16:15
Anife Bilal
17 Eylül 2021, 16:15

Rusya’da bugün parlamentonun alt kanadı Devlet Duması seçimlerini düzenlemeye başladı. Rus işgali altında bulunan Kırım Yarımadası’nda da yasa dışı seçimler düzenleniyor.

İşgal edilen Kırım’da Rusya parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması seçimleri, yasa dışı olarak düzenliyor. İşgalci yönetim, yarımadada toplamda bin 132 sandık açtı. Rus parlamentosu seçimlerinde 83 Kırım sakini aday oldu. İşgalcilerin oluşturduğu yasa dışı seçmen listelerine yaklaşık 1,5 milyon “seçmen” dahil edildi.

Sözde seçimler 3 gün boyunca devam edecek.

RUSYA’DA DUMA SEÇİMLERİ

Rus Parlamentosunun alt kanadı Duma için milletvekili seçimleri, 17-19 Eylül 2021 tarihlerinde yapılacak. Rusya’da seçimlerde Devlet Duması’ndaki 450 sandalye için 14 parti yarışacak. Öte yandan muhalif adayların ve partilerin seçimlere katılması engellendi. Kremlin yönetimi Kovid-19 salgını öne sürerek AGİT Gözlem Heyetinin takibine izin vermedi.

UKRAYNA PARLAMENTOSU İŞGAL ALTINDAKİ BÖLGELERDEKİ YASA DIŞI SEÇİMLERİ TANIMAMA KARARI ALDI

Ukrayna Parlamentosu 8 Eylül 2021’de uluslararası kuruluşlara, Kırım’da ve Donbas Topraklarında Yapılacak Olan Rusya Devlet Duması Seçimlerini Tanımama Çağrısına Dair” başlıklı kararı kabul etti. Karar için 318 milletvekili “evet” oyu kullandı. Kararı parlamentoya sunan Ukrayna milletvekili Oleksiy Gonçarenko yaptığı açıklamada, “Bu çok önemli bir karar. Kırım ve Donbas Ukrayna’dır!” diye vurguladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın işgal ettiği Kırım ve Donbas’ta düzenlediği yasa dışı seçimleri kınadı ve uluslararası toplumu uluslararası hukuku ihlal ederek oluşturulan Rusya Devlet Duması’nın meşruiyetini tanımama çağrısında bulundu.