Qırım Gazetesi muhabiri Timur Kurtumerov’dan arkadaşı siyasi tutsak Asan Ahtemov’a destek

Haberler
Anife Bilal
13 Ekim 2021, 17:11
Anife Bilal
13 Ekim 2021, 17:11

Qırım (Kırım) Gazetesi muhabiri Timur Kurtumerov, Kırım’da işgalci güçler tarafından hukuksuz bir şekilde alıkonulan ve güya “sabotaj düzenlemekle” suçlanan Kırım Tatar aktivistlerden Asan Ahtemov’a destek videosu yayınladı. Kurtumerov, “Asan’ın böyle bir şey yaptığına hiçbir zaman inanmayacağım” dedi.

Kırım Tatar aktivistler, Rus işgali altındaki Kırım’da işgalci yönetim tarafından düzmece davalar çerçevesinde yasa dışı olarak alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsaklara destek kampanyası başlattı. Aktivistlerin yayınladığı bir videoda Qırım (Kırım) Gazetesi muhabiri Timur Kurtumerov’un, arkadaşı siyasi tutsak Asan Ahtemov’a destek verdiği görüldü. Asam Ahtemov’u 4,5 yıldır tanıdığını belirten Kurtumerov, “Bu suçlamalara hiçbir zaman inanmayacağım. Bu gerçek değil çünkü bu insan her zaman halkın durumunu, dilimizi, kültürümüzü geliştirme ve adetlerimizi yaygınlaştırma yollarını düşünüyordu… Ama böyle bir suç işlemek; hayır. Bu Asan’a göre değil.” ifadeleri kullandı.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE SABOTAJ İDDİASIYLA KIRIM TATARLARINA BASKI

Rus istihbaratından 7 Eylül 2021 tarihinde yapılan açıklamada, Akmescit yakınındaki Anğara köyünde 23 Ağustos 2021 tarihinde sözde “sabotaj eyleminin” düzenlendiği iddia edilirken “sabotajın” güya Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü ve Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından organize edildiğini ileri sürüldü. FSB tarafından yürütülen “soruşturma” çerçevesinde 3 “şüphelinin” tutuklandığı bildirilirken; Ukrayna tarafının “sabotajı düzenleyen kişilere” güya 2 bin dolar ödül sözü verdiği iddia edildi. Rus propaganda televizyon kanalı Zvezda’nın Telegram hesabından yayımlanan haberde, sözde sabotajın düzenlendiği yerden görüntülere ve güya sabotaj eylemini düzenleyen Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un itiraf videolarına yer verildi.

3 KIRIM TATARI 4 KASIM’A KADAR TUTUKLU KALACAK

Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi 6 Eylül’de, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistleri Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov hakkında 4 Kasım’a kadar tutuklama kararı aldı. FSB yürüttüğü düzmece soruşturma sonucu alıkoyduğu Nariman Celal, Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’u güya “sabotaj” düzenlemekle ile suçluyor.

ALIKONULAN KIRIM TATARLARINA İŞKENCE UYGULANDI

İşgalciler günler boyunca Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un bağımsız avukatlarla görüşmesine izin vermedi. Daha sonra büyük çabalar sonucu müvekkil ile görüşen avukat Ayder Azamatov, işgalci Rus güçlerinin Kırım Tatarlarına işkence uyguladıklarını anlattı.

İKİ KİŞİYE TUTUKLAMA CEZASI

Öte yandan asılsız bahanelerle haklarında dava açılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında, tutuklama cezası kararı alındı. Biri gece ortasında, diğeri sabah erken saatlerinde FSB görevlileri tarafından kaçırılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 193. maddesi (polis görevlisinin talebine uymamak) uyarınca dava açıldı. Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi tarafından Kırım Tatarlarını suçlu bulunarak Şevket Useinov hakkında 14 gün, Eldar Odamanov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası kararı alındı.