QHA Özel Ramazan Sohbetleri'nin konuğu Novooleksiyivka Diyanet Görevlisi Halit Levent oldu

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Nisan 2021, 18:25
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Nisan 2021, 18:25

Kırım Haber Ajansı (QHA) Türkçe Genel Yayın Yönetmeni Aydın Taş’ın sunduğu QHA Özel-Ramazan Sohbetleri programının dördüncü gününde, Novooleksiyivka Diyanet Görevlisi Halit Levent canlı yayın konuğu oldu. Programda, farklı coğrafyalarda görevli olarak bulunan Müftü Levent ile Türkiye’de, Ukrayna’da ve Moğolistan’da Ramazan ayının idrak edilişinin farklılıkları konuşuldu.

Kırım Haber Ajansının hazırlayıp sunduğu Kırım, Türkiye, Ukrayna ve Türk dünyasından konukları ile QHA Özel-Ramazan Sohbetleri programı, Ramazan ayının dördüncü gününde yayınındaUkrayna’dan bir konuk daha ağırladı. QHA Türkçe Yayın Yönetmeni Aydın Taş’ın canlı yayın konuğu, Novooleksiyivka Diyanet Görevlisi Halit Levent oldu. Dünyanın çeşitli yerlerinde din görevlisi olarak bulunan Diyanet Görevlisi Halit Levent ile Ramazan ayının yaşanışındaki bölgeler arasındaki farklılıklar karşılaştırmalı olarak ele alındı.

NOVOOLEKSİYİVKA’DA İSLAM DİNİ NASIL YAŞANIYOR?

2020 yılından bu yana Herson’a bağlı Novooleksiyivka kasabasında Diyanet Görevlisi olarak bulunan Levent, bu bölgede yaklaşık 4 bin Kırım Tatarının yaşadığını belirtti. Koronavirüsle mücadele gölgesinde buradaki vatandaşlarla Ramazan ayının idrak edilmeye çalışıldığını aktaran Levent, dini hizmetlerini sürdürmeye devam ettiklerini, vaazlarını da daha yaygın bilindiği için Rusça olarak aktardıklarını kaydetti.
Cuma namazlarının yoğun katılımla gerçekleştirildiğini, Kırım Tatar çocuklarının Kuran öğrenimine yönelik faaliyetlerini anlattı.
Levent, görevli olduğu ve 2006 yılından bu yana faaliyette olan Hacı Bilal Camisinin Ukrayna’da ezan sesinin dışarı verildiği tek cami olduğu bilgisini paylaştı.

RAMAZAN AYININ FARKLI COĞRAFYALARDA YAŞANIŞINDAKİ FARKLILIKLAR

Daha önce 1,5 yıl kadar bir süre Moğolistan’da Kazakların yoğun olduğu bir bölgede görevli olarak bulunduğunu anlatan Levent, Ramazan ayının Türkiye’de, Ukrayna’da ve Moğolistan gibi farklı coğrafyalarda nasıl farklılıklarla yaşandığını örneklerle aktardı.
Şu an görevli bulunduğu Kırım Tatar nüfusu ağırlıklı bölgedeki Ramazan ayı heyecanını anlatan Levent, 70-80 yıl hakim olan Sovyet rejimin baskı ve yasaklarıyla Kırım Tatarlarının unuttukları dinlerini yaşama, öğrenme gayretinde olduklarını vurguladı.

İSLAMA DAİR EN ÇOK MERAK EDİLENLER

Levent din görevlisi olarak ne tür sorularla karşılaştığı sorusuna, “Daha çok orucu bozan şeylerin neler olduğu, namaz, abdest çok sorulan konular. Onun dışında orucun başlangıç saati gibi sorular soruluyor. Bizler de Diyanet İşleri Başkanlığının belirlediği takvime bağlı kalarak ve mevcut bigilendirme broşürlerini olabildiğince ulaştırmaya çalışarak yardımcı olmaya, görevimizi yerine getirmeye çalışıyoruz.” şeklinde yanıt verdi.

“KIRIM TATAR SOYDAŞLARIMIZIN ÇOCUKLARINI OKUTMALIYIZ”

Bölgedeki Kırım Tatarlarının özellikle de gençlerin dine olan ilgisinde artış olduğunu belirten Levent sözlerine şu ifadeleri ekledi:

“Türkiye’nin, Diyanet İşleri Başkanlığımızın, STK’ların buraya yatırımı çok büyük. Türkiye’de dini eğitim alıp buradaki insanlara güzel örnek olan insanlarımız çok fazla ve böylece Sovyet döneminde unutturulan İslam dinine dair bir ısınma ve dönüş var. Buradaki Kırım Tatar soydaşlarımız Türkiye’yi çok seviyorlar ve Türkiye’ye çok bağlılar. Bizim Kırım Tatar soydaşlarımızla kopmayan tarihi, kültürel bağlarımız var. Buradaki soydaşlarımızın çocuklarını okutmak ve destek olmamız gerektiğini ifade etmek istiyorum.”