Polozov: Rusya, Kırım Tatarlarına karşı tutarlı bir baskı politikası yürütüyor

Haberler
Anife Bilal
11 Mayıs 2021, 16:02
Anife Bilal
11 Mayıs 2021, 16:02

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde yönetimi kasıtlı olarak Kırım Tatarlarına yönelik baskı uyguluyor. Avukat Nikolay Polozov, işgalci yönetimin Kırım Tatarlarına karşı sürdürdüğü politikayı “kasıtlı zulüm politikası” olarak nitelendirirken, söz konusu eylemlerin Kırım Tatarlarını yarımadanın dışına itmek için uygulandığını ifade etti.

Avukat Nikolay Polozov, Rus işgali altındaki Kırım’da yaşayan Kırım tatarlarının devamlı olarak baskıya maruz bırakıldığını anlattı. Dom televizyon kanalında, dün konuşan Polozov, işgalci yönetimin kasıtlı bir zulüm politikası uygulayarak Kırım Tatarlarını susturmayı veya onları yarımadayı terk etmeye zorlamayı  amaçladığını belirtti.

“BASKILARA RAĞMEN KIRIM TATARLARI DİRENMEYE DEVAM EDİYOR”

İşgalcilerin söz konusu eylemlerini “hibrit sürgün” olarak nitelendiren Polozov, “2014’ten bu yana, yedi yıl boyunca Rus yönetiminin, Kırım’ın işgale karşı çıkan en önemli sosyal ve milli grup olan Kırım Tatarlarına karşı tutarlı bir baskı politikası izlediğini görüyoruz. Kırım Tatarları baskılara rağmen karşı koymaya devam ediyor. Yüze yakın Kırım Tatarı Rus hapishanelerinde yasa dışı olarak alıkonulmaya devam ediyor. Bu insanlar uluslararası hukuk normlarını ihlal edilerek Kırım’dan Rusya’ya sevk ediliyorlar.” diye anlattı.

Daha önce Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, FSB görevlilerinin, Kırım Tatar Milli Kurultayı delegeleri için iftar yemeği düzenlemek isteyen Kırım Tatar iş insanına baskı uyguladığını bildirdi. Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Çubarov, FSB görevlilerinin 10 Mayıs’ta iftar yemeği düzenlemek isteyen Kırım Tatarının evine gelip baskı uyguladığını ve iftardan vazgeçirdiğini anlattı.