Polonya Cumhurbaşkanı Duda, Kırım Platformu Açılış Zirvesine katılacak

Haberler
Anife Bilal
04 Mayıs 2021, 11:13
Anife Bilal
04 Mayıs 2021, 11:13

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Polonya Cumhurbaşkanı  Andrzej Duda ile görüştü.  Görüşme sonrasında Polonya Cumhurbaşkanı  Duda’nın, Zelenskıy’ın Kırım Platformu Açılış Zirvesi’ne katılma davetini kabul ettiği duyuruldu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Polonya-Litvanya Birliğinin kurulmasının 230. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde, dün Varşova’da düzenlenen Ukrayna, Polonya, Litvanya, Letonya ve Estonya Cumhurbaşkanları Zirvesi’ne katıldı. Zirveden sonra Zelenskıy, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile ikili görüşme yaptı.

POLONYA, KIRIM PLATFORMU’NA KATILACAK

Taraflar, görüşmede Polonya’nın Ukrayna’nın Avrupa Birliğine katılma isteğine destek verdiğine dair ortak bildiri imzaladılar. Bunun dışında Duda’nın, Zelenskıy’ın 23 Ağustos 2021 tarihinde yapılacak olan Kırım Platformu Açılış Zirvesi’ne ve Ukrayna’nın bağımsızlığının 30. yıl dönümü çerçevesinde düzenlenecek olan etkinliklere katılma davetini kabul ettiği bildirildi.

Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Volodımır Zelenskıy, “Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’nın, davetimi kabul ederek bu yılın ağustos ayında, Kırım Platformu Açılış Zirvesine ve Ukrayna Bağımsızlığının 30. yıl dönümü çerçevesinde düzenlenecek etkinliklere katılmak üzere Kıyiv’i ziyaret edeceği için çok mutluyum.” ifadelerini kullandı.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.