"Musa, senin baban terörist değil": Musa Süleymanov, Moskova’da tek kişilik protestolarda anıldı

Güncel
Elvina Khalilova
01 Ağustos 2020, 20:22
Elvina Khalilova
01 Ağustos 2020, 20:22

Rusya’nın başkenti Moskova’da, 30 Temmuz’da “Strateji 30” girişimi aktivistlerince, Kırım Tatar siyasi tutsakların serbest bırakılması talebiyle tek kişilik eylemler düzenlendi. 

Ayrıca, eylemler sırasında açılan pankartlarda Rus işgali altındaki Kırım’da 24 Temmuz 2020 tarihinde kaybolan ve 26 Temmuz’da ölü bulunan küçük Musa Süleymanov da anıldı. Söz konusu eylemlerde ,“Evet Musa, senin baban terörist değil. Kırım Tatar halkı da terörist değil” yazılı pankartlar açıldı. 

“BU AİLENİN YANINDAYIZ”

Aktivistlerin 3 yaşındaki oğlunu kaybeden Kırım Tatar siyasi tutsak Ruslan Süleymanov’un ailesine destekleriyle ilgili Krım.Realii’ye konuşan aktivist Vera Lavreşina konuyla ilgili açıklamasında, “Bir ailenin başına çok şey geldi… Kırım Tatarları çocuğun aramalarının devam ettiği günlerde milleti ve dini farklı olsa da gerçekten ne kadar çok arkadaşları olduklarını gördüler. Böyle bir destek tüm zorluklarla başa çıkmak ve bu ağır yola devam etmeye güç veriyor.. Biz de (aramızdaki) büyük mesafeye rağmen bu ailenin yanındayız.” dedi.

Ayrıca eylem sırasında aktivistlerin “Kırım Ukraynadır” yazılı ruşnık (Ukrayna’da geleneksel olarak kullanılan işlemeli geleneksel bir tür kumaş), “Millet, Vatan, Kırım”, “Gerçek teröristler Hizb-ut Tahrir değil, gerçek teröristler FSB (Rusya güvenlik Servisi)” yazılı pankartlar açtığı bildirildi. 

HER AYIN 30’UNDA EYLEM DÜZENLİYORLAR

Rusya’da “Strateji-30” inisiyatif grubu aktivistleri, her ayın 30’unda “Siyasi Mahkum Günü”düzenliyorlar. Kampanya çerçevesinde aktivistler, tüm siyasi tutsakların serbest bırakılması, Ukrayna’ya yönelik Rus saldırganlığına son verilmesi ve Kırım’ın işgaline son verilmesi gibi taleplerde bulundukları eylemler düzenliyorlar.

MUSA’NIN CANSIZ BEDENİNE ULAŞILDI

Bilindiği gibi, Kırım Tatar siyasi tutsak Ruslan Süleymanov’un 3 yaşındaki oğlu Musa’nın cansız bedeni, 26 Temmuz’da evlerinin önündeki kapalı vaziyette olan kanalizasyon çukurunda bulundu. Çocuk, saat 11.00 sıralarında çukuru temizlemek için araç gelmesi ve kapalı vaziyetteki kanalizasyon kapağının açılmasıyla fark edildi. Sonrasında Küçük Musa’nın bedeni soruşturma işlemleri için morga götürüldü. Daha sonra işgalci yetkililerin yaptığı açıklamada çocuğun boğulma nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtildi. 

KIRIMLILAR SEFERBER OLMUŞTU

Musa’nın aranması çalışmalarına Kırım’ın farklı yerlerinden gelen 3 ila 5 bin gönüllü katılmıştı. Aramada Rus işgal idaresinin sözde polisleri, “Liza Allert Krım” arama-kurtarma oluşumunun gönüllüleri, su altı arama-kurtarma ekipleri, köpekler, dronlar ve helikopterlerin kullanıldığı aktarılmıştı.

İşgalci idarinin sözde Kırım savcılığı, çocuğun kaybolmasıyla ilgili olarak “küçük yaştaki şahsın öldürülmesi” maddesi uyarınca soruşturma açıldığını duyurmuştu. Buna göre işgalcilerin baba Ruslan Süleymanov bir yıldan fazla bir süre hapiste tutulmasına karşın çocuğun babasının ve annesinin vazifelerini yerine getiremediklerine kanaat getirerek bu yönde tedbirler alacağı duyurulmuştu.

İlgili haber: Üç yaşındaki Musa Süleymanov, Kırım’da son yolculuğuna uğurlandı

CENAZEYE BİNLERCE KİŞİ KATILDI

Musa Süleymanov 27 Temmuz’da toprağa verildi. Kırım Tatar halkı, küçük Musa’yı gözyaşları içinde uğurladı. Cenazeye en az 3 bin kişi katıldı. İşgalcilerce alıkonulan siyasi tutsak Ruslan Süleymanov oğlunu son yolculuğuna uğurlayamadı.