Moskova'da "Kırım Tatarlarının Sürgününe Hayır" eylemi

Haberler
Anife Bilal
31 Mart 2019, 18:34
Anife Bilal
31 Mart 2019, 18:34

Rusya’nın başkenti Moskova’da tek kişilik protesto düzenleyen aktivistler Kırım Tatar siyasi tutsakların işgal edilen Kırım’dan Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrine sevk edilmesini kınadı.

Moskova’nın Manejnaya meydanına çıkan aktivistler “Kırım Tatarlarının Rus Cezaevlerine Sürgününe Hayır” yazılı pankartla tek kişilik eylem gerçekleştirdi.

10 aktivist eylemi her 30 dakikada bir birbirinin yerine geçmek suretiyle düzenledi.

27-марта в Крыму были задержаны более 20 человек. Крымских татар. Власть не может остановиться и продолжает репрессии…

Опубліковано Konstantin Kotov Неділя, 31 березня 2019 р.

İŞGALCİLERİN KIRIM TATARLARINA YÖNELİK BASKILARI TAM GAZ DEVAM EDİYOR

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskınlar düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskın sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un da daha sonra gözaltına alındığı bildirildi. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart’ta yaptığı açıklamada işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.