Milli lider Kırımoğlu'nun adı Düzce'de meydan veya parka verilecek

Haberler
E. K.
26 Aralık 2020, 17:10
E. K.
26 Aralık 2020, 17:10

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun adının Düzce’de bir meydan ya da parka verileceğini söyledi.

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Düzce Kırım Türkleri Derneği Başkanı Osman Kesen ve Yönetim Kurulu üyelerini ağırladı.

Belediye Kültür Merkezi Toplantı Salonunda 25 Aralık 2020’de gerçekleştirilen görüşme sırasında Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun adının Düzce’de yaşatılmasını istediğini dile getiren Özlü şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’de Mustafa Cemiloğlu olarak bilinen Sayın Kırımoğlu’nu gençlik yıllarımdan itibaren takip ederim. Hayatı ve mücadelesi beni etkilemiştir. Bir parka ya da meydana isminin verilmesi suretiyle adının yaşatılmasını istiyorum. Hatta sanatsal değeri olan bir anıt da yaparak açılışına kendisini de davet etmek isterim.”

Düzce Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Düzce Kırım Türkleri Derneği Başkanı Osman Kesen Özlü’ye teşekkür ederek, “Nazik davetiniz bizi çok mutlu etti. Bizlere verdiğiniz önem ve değer için çok teşekkür ederiz. Dernek olarak her zaman destekçiniz olacağız. Sayın Kırımoğlu ile ilgili düşünceleriniz bizi onurlandırdı.” şeklinde konuştu.

KIRIM TATAR HALKININ MİLLİ LİDERİ MUSTAFA ABDÜLCEMİL KIRIMOĞLU

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, 13 Kasım 1943 tarihinde Kırım’ın Bozköy köyünde dünyaya geldi. 18 Mayıs 1944 yılında bütün Kırım Tatarları gibi Kırım’dan Özbekistan’a sürgün edildi. Taşkent’te tornacı olarak fabrikada çalıştı.

1969 yılında Kırımoğlu, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) İnsan Hakları Koruma Grubu kurucularından biri oldu. Verdiği insan hakları mücadelesi için 15 yılını hapis ve sürgünlerde geçiren Kırımoğlu, 1970’li yıllarda kendisine karşı açılan bir davadan dolayı açlık grevi ilan etti. Kırımoğlu açlık grevini 9 ay devam ettirdi.

1986 yılında serbest bırakılan Kırımoğlu, 1989 yılında ailesi ile beraber Kırım’a döndü. 1991 yılının Haziran ayında, Kırım Tatar Milli Kurultayı toplandı. Ardından Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) kuruldu ve KTMM Başkanı olarak da Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu seçildi.

1998 yılından bu yana Ukrayna milletvekilliği yapan Kırımoğlu, 2014-2019 yılları arasında Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi görevini yürüttü.

Kırımoğlu, Ekim 1998’de Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından Kırım Tatarlarının barışçı mücadelesine katkısı nedeni ile Nansen Mülteci Ödülüne layık görüldü.

Kırımoğlu, 2009, 2011 ve 2015 yıllarında da Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmişti.