Merkel'den Ukrayna ziyareti

Haberler
Anife Bilal
09 Ağustos 2021, 16:57
Anife Bilal
09 Ağustos 2021, 16:57

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Kırım Platformu Açılış Zirvesi arifesinde Kıyiv’e geliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisinden Almanya Başbakanının ziyareti ile ilgili açıklama yapıldı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in 22 Ağustos’ta Ukrayna’ya resmi ziyaret egerçekleştireceği duyuruldu. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Sözcüsü Sergiy Nıkıforov sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Almanya Başbakanı Merkel 22 Ağustos’ta Ukrayna’yı ziyaret etmeyi planlıyor. Müzakere konuları: güvenlik, ikili ilişkiler ve diğer güncel konular.” diye bildirdi.

Öte yandan Kırım Platformu Açılış Zirvesi’nden bir gün önce Kıyiv’e gelecek olan Merkel’in zirveye katılımı konusunda bir açıklama yapılmadı.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde Kırım Platformu Açılış Zirvesi düzenlenecek. Açılış zirvesi ile platformun resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti.