Mehmet Niyazi Kültür Derneği, Kırım Tatar Sürgün kurbanlarını andı

Güncel
Ozan Barış Erim
18 Mayıs 2021, 22:59
Ozan Barış Erim
18 Mayıs 2021, 22:59

Mehmet Niyazi Kültür Derneği, Kırım Tatar Sürgününün 77’nci yıl dönümü dolayısıyla bir anma töreni gerçekleştirdi. Tören kapsamında Kırım Tatar halk şairi, Romanya Tatarlarının milli şahsiyeti Mehmet Niyazi’nin kabri ziyaret edilerek sürgün kurbanları anıldı.

Mehmet Niyazi Kültür Derneği,Kırım Tatar Sürgününün 77. yıl dönümü kapsamında bugün bir anma programı düzenledi. Dernek üyeleri, Romanya Mecidiyede Müslüman mezarlığında Mehmet Niyazi’nin kabrini ziyaret etti. Kabir başında 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü kurbanları anıldı. Konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Kırım’da 18 Mayıs 1944 te hayatlarını kaybeden șehitlerimizi rahmet ile anıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti. 2019 yılında Letonya ve Litvanya 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıdılar.