Kurman Grubu davası: 3 Kırım Tatarına toplam 42 yıl hapis cezası

Haberler
Anife Bilal
03 Kasım 2020, 12:15
Anife Bilal
03 Kasım 2020, 12:15

Rusya’nın Rostov-na-Donu kentindeki Güney Bölge Askeri Mahkemesi, Kırım Tatar siyasi tutsaklar Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov (Kurman Grubu) hakkında aldığı kararı açıkladı. Mahkemeye Ukrayna’nın Rostov-na-Donu Konsolosu Yuriy Dovgulya da katıldı.

Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan Kurman Grubu’nun son duruşması bugün Rusya’nın Güney Askeri Bölge Mahkemesinde görüldü. Duruşma çerçevesinde 3 Kırım Tatarı hakkında alınan kararlar açıklandı.

Rus mahkemesi, Rüstem Emirüseinov hakkında 17 yıl hapis cezası, Arsen Abhairov hakkında 13 yıl hapis cezası ve Eskender Abdulganiyev hakkında ise 12 yıl hapis cezası kararı aldı.

DURUŞMAYA UKRAYNA KONSOLOSU KATILDI

Kırım Dayanışması sivil teşkilatının yaptığı açıklamaya göre, duruşmaya Ukrayna’nın Rostov-na-Donu Konsolosu Yuriy Dovgulya katıldı. Ayrıca mahkeme binası önünde, Rostov-na-Donu kentine bir önceki gün gelen 50’ye yakın Kırım Tatarının toplandığı bildirildi.

Daha önce soydaşlarına destek vermek amacıyla işgal altındaki Kırım’dan Rostov-na-Donu kentine giden Kırım Tatarlarının Kerç köprüsünden geçmelerine izin verilmediği bildirilmişti.

KURMAN GRUBU

14 Şubat 2019 tarihinde, işgalci güçler Kırım’ın Kurman (Kransogvardeyskoye) bölgesinde bulunan Büyük Onlar (Oktyabrskoye) kasabasında yaşayan bir sıra Kırım Tatarının evine baskın düzenleyerek, arama yaptı. Arama sonucunda, Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov gözaltına alındı. Daha sonra üç Kırım Tatarı hakkında tutuklama kararı alındı.

İşgalciler üç Kırım Tatarını “Rusya’da yasaklı olan bir örgüte katılmakla” suçluyor.

Rostov-na-Donu kentindeki Güney Bölge Askeri Mahkemesi, 29 Ocak 2020 tarihinde Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’un davalarını incelemeye başladı.

Üç Kırım Tatarı düzmece dava çerçevesinde bir buçuk yıldır alıkonulmaya devam ediyor.