Kuleba: Rusya şantaj ve tehditlerle ülke liderlerini Kırım Platformuna katılmaktan vazgeçirmeye çalışıyor

Haberler
Anife Bilal
05 Temmuz 2021, 18:20
Anife Bilal
05 Temmuz 2021, 18:20

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Rusya’nın şantaj ve tehditlerle ülke liderlerini Kırım Platformu Açılış Zirvesine katılmalarından vazgeçirmeye çalıştığını dile getirerek, “Kırım Platformuna katılım, ülkelerin Kırım’ın işgaline yönelik tutumlarını gösteren bir test olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Başkent Kıyiv’de bugün “Ukrayna 30: Uluslararası Siyaset” isimli forum başladı. Forumda konuşma yapan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Rusya’nın Kırım Platformu Açılış Zirvesine katılmak isteyen ülkeleri tehdit ettiğini aktardı. Kuleba, “Bazıları Moskova’nın baskısı altında çok zorlanıyor. Bu bağlamda, ülkelerin Kırım Platformuna katılması; işgal altındaki Kırım konusunda Rusya’ya mı, Ukrayna’ya mı destek verdiklerini gösteren basit bir test olacak. Fakat bizi hiçbir şey durduramaz. 2014 yılının hatalarını düzelteceğiz. O dönemde Donbas için bir format oluşturuldu ama Kırım için oluşturulmadı. Ukrayna, adım adım kendine ait olanı geri alacaktır.” dedi.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.