Kuleba: Rusya, Kırım Platformu'nu ciddi bir tehdit olarak görüyor

Haberler
Anife Bilal
03 Mayıs 2021, 11:17
Anife Bilal
03 Mayıs 2021, 11:17

Ukrayna tarafından organize edilen Kırım Platformu Açılış Zirvesi’nin 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenmesi planlanıyor. Zirve hakkında açıklama yapan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Kırım’ın işgali sorununu uluslararası gündeme taşımak için platformun önemli bir araç olduğunu vurguladı. Ayrıca Bakan Kuleba, Rusya’nın Kırım Platformu’nu ciddi bir tehdit olarak gördüğünü kaydetti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Kırım Platformu Açılış Zirvesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Radio Svoboda’ya konuşan Bakan Kuleba, Kırım’ın işgali sorununu yeniden uluslararası gündeme taşıyacak olan Zirve’de ayrıca çeşitli işgal konularıyla ilgilenmek için bir mekanizmanın oluşturulacağını anlattı.

“ZİRVEDE KIRIM PLATFORMU BİLDİRGESİ KABUL EDİLECEK”

Kırım Platformu Açılış Zirvesi’nin sadece bir başlangıç olacağını belirten Bakan Kuleba, “Herkes zirvenin yapılacağını ve tüm sorunların çözüleceğini düşünüyor. Fakat gerçekçi olmalıyız. İlk olarak Zirve Kırım konusunu uluslararası gündemin en üstünde bulunan konular arasına geri taşıyacak. İkinci olarak,  Zirvede çeşitli işgal konularıyla ilgilenmek için bir mekanizma oluşturulacak.” dedi.

Hem Ukrayna, hem de zirveye katılacak olan diğer ülkelerin de Kırım Platformu bildirgesi üzerinde çalıştığını ifade eden Kuleba, “Bu çok sağlam bir belge olacak.” diye kaydetti.

“RUSYA, KIRIM PLATFORMU CİDDİ TEHDİT OLARAK GÖRÜYOR”

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı yanı sıra Kırım konusunda çalışan insan hakları savunucuları, gazeteciler, sivil örgüt platformlarının Kırım Platformu’nun başarılı geçmesini istediğini belirten Bakan Kuleba, “Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığında, görevleri Kırım Platformunu başarısızlığa uğratmak olan bir grup çalışıyor. Onlar bu girişimimizi çok ciddiye alıyorlar. Rusya’da Kırım Platformu ciddi bir tehdit olarak görülüyor ve ona karşı ciddi çalışmalar yürütülüyor.” ifadelerini kullandı.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.