Kuleba: Rusya, Kırım Platformu girişiminin itibarını sarsmaya çalışıyor

Haberler
Anife Bilal
24 Aralık 2020, 19:02
Anife Bilal
24 Aralık 2020, 19:02

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Rusya’nın çeşitli yollarla Kırım Platformu girişiminin itibarını sarsmaya çalıştığını ifade etti. Bakan, 2021 yılında Kırım Platformu’nun, Rusya’nın yürüttüğü hibrit savaşın merkez üssüne dönüşeceğini kaydetti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, bugün düzenlediği çevrim içi basın toplantısında, Ukrayna’nın 2020’de yürüttüğü dış politikasını değerlendirdi. Rusya’nın, Kırım Yarımadası’nın Rus işgalinden kurtarılması amacıyla uluslararası çabaları birleştirmek için kurulacak olan Kırım Platformu girişimine gösterdiği tepkili yorumlayan Kuleba, “Rusya’nın Kırım Platformuna gösterdiği tepkiden memnunum; çok sinirliler.” ifadelerini kullandı.

KIRIM PLATFORMU, RUSYA’NIN HİBRİT SAVAŞININ MERKEZ ÜSSÜ HALİNE GELECEK

Dışişleri Bakanı Kuleba, “Rusya Federasyonu’nun Kırım Platformuna gösterdiği tepkiden memnunum; çok sinirliler. Onlar bu girişiminin itibarını her türlü yollarla sarsmaya çalışıyorlar; bu konuda bana farklı yerlerden bilgiler geliyor… Gelecek sene Kırım Platformu’nun Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü hibrit savaşının merkez üssüne dönüşecek. Fakat gerçeğin bizim tarafımızda olduğunu ve doğru olanı yaptığımızı biliyoruz ayrıca bu alanda başarıya ulaşmak için yeterince ortağa sahibiz.” dedi.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti.

Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 2021 yılında düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.