Kuleba: AGİT, Kırım'daki durumu uzaktan izlemeye başlamalı

Haberler
Anife Bilal
20 Ocak 2021, 13:11
Anife Bilal
20 Ocak 2021, 13:11

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Ukrayna Özel Gözlem Misyonunun, işgal altında bulunan Kırım’daki durumun uzaktan izlenmesini başlatması gerektiğini ifade etti. Bakan, AGİT Özel Gözlem Misyonunun yetkisinin tüm Ukrayna topraklarını kapsadığını vurguladı.

AGİT Dönem Başkanı ve İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, dün Ukrayna’ya bir çalışma ziyareti düzenledi. Ziyaret çerçevesinde Bakan Linde, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba ile Bakanlık binasında bir araya geldi. Görüşmede, işgal altında bulunan Ukrayna topraklarındaki güvenlik durumu ve Rusya ile Ukrayna arasında devam eden silahlı çatışmayı barışçıl yollarla çözme çabaları tartışıldı. Bunun dışında Kuleba, AGİT Özel Gözlem Misyonunun, artık işgal edilen Kırım’daki durumu uzaktan izlemeye başlaması gerektiğinin altını çizdi.

“İŞGAL ALTINDAKİ KIRIM’A ENGELSİZ ERİŞİM SAĞLANMALI”

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı basın servisinden görüşme ile ilgili yayımlanan açıklamada, Kuleba’nın görüşme sırasında AGİT Özel Gözlem Misyonunun yetkisinin, uluslararası tanınmış sınırları içinde tüm Ukrayna topraklarını kapsadığını vurguladığı belirtildi. Bakan, AGİT Özel Gözlem Misyonu personeli için, 16 Aralık 2020’de onaylanan 75/192 numaralı “Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol Kentindeki (Ukrayna) İnsan Hakları Durumu” başlıklı güncellenmiş Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu kararında belirtildiği gibi işgal altındaki Kırım’a engelsiz erişiminin sağlanması gerektiğinin altını çizdi.

“AGİT, TÜM OLANAKLARA SAHİP”

Kuleba, “AGİT Özel Gözlem Misyonu, Kırım’daki durumun uzaktan izlenmesi mekanizmasını başlatmak için tüm olanaklara sahip ve işgal altındaki Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol (Akyar) kentindeki durumun uzaktan analizini yapabilir.” diye kaydetti.