KTMM Başkanından "Avukat Edem Semedlayev'e Özgürlük" çağrısı

Haberler
Anife Bilal
16 Kasım 2021, 11:34
Anife Bilal
16 Kasım 2021, 11:34

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, işgalci mahkeme tarafından 12 gün hapis cezasına çarptırılan Kırım Tatar avukat Edem Semedlâyev için düzenlenen destek eylemine katıldı. “Avukat Edem Semedlayev’e Özgürlük” çağrısında bulunan Çubarov, Kırım Tatar avukatına baskı uygulayan tüm işbirlikçilerin mutlaka yasal olarak cezalandırılacağını belirtti.

Rus işgali altındaki Kırım’da, hukuksuz bir şekilde hapis cezasına çarptırılan Kırım Tatar avukat Edem Semedlâyev’e destek vermek için sosyal medya üzerinden destek eylemi düzenleniyor. KTMM Başkanı Refat Çubarov da eyleme katıldı. Sosyal medya üzerinden “Avukat Edem Semedlayev’e Özgürlük” yazılı pankarta fotoğrafını paylaşan Çubarov, “Rus işgali altındaki Kırım’daki cezalandırıcı hainler avukat Edem Semedlyaev’i yasa dışı bir şekilde tutuklayarak ve para cezasına çarptırarak, Mart 2014’te Ukrayna’ya ihanet ederek hizmet etmeye seçtikleri saldırgan ülkenin mevzuatını bile ihlal ettiler.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca KTMM Başkanı, sözde yetkililer Ruslan Şambazov, Aleksandr Voronin, Sergey Demenov’un mutlaka yasal bir şekilde cezalandırılacağını vurguladı.

İŞGALCİ MAHKEMEDEN KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAKLARI SAVUNAN AVUKATA HAPİS CEZASI

Rus işgali altındaki Kırım’ın Akmescit kentindeki sözde Merkez Bölge Mahkemesi, 11 Kasım 2021 tarihinde, Kırım Tatar avukat Edem Semedlâyev’i güya “polis görevlisinin talebine uymamak ile” suçlu bularak hakkında 12 gün tutukluluk ve 4 bin ruble para cezası kararı verdi.

Edem Semedlayev - Kırım Haber Ajansı - QHA

KIRIM’DA RUS İŞGALCİ POLİS GÖREVLİLERİNDEN KIRIM TATARI AVUKATA İKİ AYRI SUÇLAMA!

Sözde Kırım Garnizonu Askeri Mahkemesi binası önünde 25 Ekim’de alıkonulan Kırım Tatarlarına hukuki destek vermek üzere polis karakoluna gelen Semedlâyev ses kaydı almaya başladı. Ancak yasalar buna izin vermesine rağmen sözde polis görevlileri, avukat Semedlâyev’den ses kayıt cihazını kapatmasını istedi. Semedlâyev, söz konusu talebin yasa dışı olduğuna dikkat çektikten sonra sözde polis, avukat hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi çerçevesinde (polis görevlisinin talebine uymamak) tutanak tuttu. 

Daha sonra, polis görevlileri kayıt cihazına ulaşmak için Semedlâyev’den üzerindeki kıyafetleri çıkarmasını istedi. Semedlâyev, ceplerinde olan her şeyi çıkarmaya hazır olduğunu belirtti. Ancak dini inançları yüzünden tamamen soyunmayı reddetti. Polis görevlisi Şambazov, soyunma talebi için Semedlâyev’in vücudunda aşırılıkçı dövmelerin bulunması ihtimalini neden gösterdi ve Semedlâyev söz konusu talebi reddettiği için hakkında aynı suçlamayla bir tutanak daha tutuldu.

Rus işgali altındaki Kırım’da sözde Merkez Bölge Mahkemesi, 27 Ekim 2021 tarihinde, avukat Semedlâyev hakkında tutulan idari tutanakları sözde polise geri gönderme kararı aldı. İşgalci mahkeme, tutanakların tekrar hazırlanmasını istedi.